Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-02-23 10:46:23
Rozliczenie pracownika w Niemczech a karty podatkowe

Jeśli delegując pracowników do Niemiec zdecydowali się państwo na opłacanie zaliczek na podatek na terenie tego kraju, wątpliwości może budzić proces rozliczenia i naliczenia poszczególnych elementów wynagrodzenia. Dzisiaj podpowiemy, jakie informacje mają wpływ na rozliczenie pracownika delegowanego do Niemiec oraz w którym miejscu karty podatkowej znajdą Państwo informacje dotyczące składek czy zaliczek na podatek.

Zlecając rozliczenie pracownika delegowanego naszej firmie, zostają Państwo poproszeni o comiesięczne przesłanie ewidencji na podstawie której wykonywana jest kalkulacja płac czyli:

• Obliczenie wynagrodzenia miesięcznego pracowników zatrudnionych w Niemczech zgodnie z aktualnie obowiązującymi stawkami w oparciu o: stawkę godzinową, premię za nadgodziny, pracę w święta, wynagrodzenie urlopowe, zwolnienia lekarskie, premie i diety.

• Ustalenie wysokości podatku za okres delegowania do Niemiec (oraz podatku solidarnościowego/kościelnego – jeśli dotyczy) który powinien w danym miesiącu zostać wpłacony do odpowiedniego dla Państwa przedsiębiorstwa urzędu skarbowego. Na wysokość zaliczki na podatek wpływa nie tylko wysokość stawki godzinowej, ale również indywidualna sytuacja danego pracownika delegowanego – klasa podatkowa, długość zatrudnienia, czy liczba pracodawców w danym roku podatkowym.

• Kalkulacja składki na ubezpieczenie społeczno-zdrowotne jaką należy odprowadzić do ZUS (lub do niemieckiej kasy chorych, jeśli zdecydowali się Państwo na opłacanie składek na ubezpieczenie społeczno-zdrowotne na terenie Niemiec).

Po wykonanym rozliczeniu pracowników delegowanych, otrzymują Państwo dla tych osób Abrechnungi – jest to miesięczny odcinek od wypłaty, na którym znajdą się podstawowe informacje: wynagrodzenie za podstawowy czas pracy, zaliczki na podatek, składki na ubezpieczenie oraz dodatkowe premie i diety (np. dodatek dla pracowników budowlanych: Winterbauumlage), ale także potrącenia z wynagrodzenia np. opłaty za mieszkanie – tzw. Miete.

Szczegółowe składowe wynagrodzenia znajda Państwo na rocznej karcie podatkowej – Lohnsteuerbeschainigung (LSB), którą otrzymają Państwo:

• W momencie zakończenia pracy przez danego pracownika zatrudnionego w Niemczech – dla osób, które odeszły z pracy przed zamknięciem roku podatkowego;

• Do końca lutego kolejnego roku – dla osób, które pracowały co najmniej do końca grudnia.

Na rocznej karcie podatkowej znajdzie się wynagrodzenie brutto (poz. 3), zaliczki na podatek (poz. 4-6), składki na ubezpieczenia społeczno-zdrowotne:

• Dla osób ubezpieczonych w Niemczech – poz. 22 i 25-27

• Dla osób ubezpieczonych w Polsce – poz. 28 (znajdą się tam jednak również kwoty na ubezpieczenia prywatne opłacane w Niemczech)

Dodatkowe informacje na jakie warto zwrócić uwagę to:

• Pozycja 15. – szczególne rodzaje dochodów – najczęściej Kurzarbeitgeld, czyli wynagrodzenie otrzymywane przez osoby zatrudnione w Niemczech w skróconym wymiarze godzin oraz Mutterschaftsgeld, czyli dodatek do urlopu macierzyńskiego;

• Pozycja 16. – nieopodatkowany dodatek za oddelegowanie pracownika z Niemiec do innego kraju;

• Pozycja 17. – niepodatkowany dodatek dla pracownika za dojazdy do pracy;

• Pozycja 20. – nieopodatkowana dieta za podróże służbowe;

• Pozycja 21. – nieopodatkowany dodatek dla osób prowadzących tzw. podwójne gospodarstwo domowe, czyli pracowników delegowanych do Niemiec, którzy utrzymują mieszkanie zarówno w Niemczech, jak i w Polsce.

Jeśli szukają Państwo firmy zajmującej się rozliczeniem pracowników delegowanych zapraszamy do kontaktu: przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!