Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-09-07 09:46:27
Federalny Urząd Sprawiedliwości w Niemczech

Bundesamt für Justiz (BfJ) to urząd podlegający pod niemieckie ministerstwo sprawiedliwości. Jest to jeden z wyższych urzędów federalnych, którego zadania obejmują wiele kwestii związanych z prowadzeniem działalności w Niemczech.

1. Centralny rejestr federalny

Urząd sprawiedliwości jest siedzibą kilku centralnych rejestrów federalnych. Do jego odpowiedzialności należy prowadzenie np.:

a) Rejestru karnego;

b) Rejestru postępowań prokuratorskich;

c) Centralnego rejestru handlu i przemysłu.

2. Punkt informacyjny i kontaktowy

Na stronie internetowej Federalnego Urzędu Sprawiedliwości na bieżąco udostępniane są informacje dotyczące nadchodzących zmian w prawie oraz publikacje zawierające obowiązujące w Niemczech ustawy. Jako organ stanowiący również punkt kontaktowy dla zagranicznych instytucji, urząd sprawiedliwości jest odpowiedzialny za wymianę informacji z tożsamymi urzędami w innych krajach.

Oprócz tego BfJ stanowi punkt kontaktowy w kwestiach związanych z ochroną konsumentów, stanowiąc funkcję oficjalnego organu arbitrażowego dla spraw związanych z transportem lotniczym.

3. Organ egzekucji należności

Urząd sprawiedliwości współpracuje blisko z tożsamymi instytucjami na terenie Unii Europejskiej stanowiąc nie tylko punkt informacyjny, ale również przekazując dane dotyczące popełnionych na terenie Niemiec wykroczeń i nałożonych za nie kar. Przekazywanie danych do polskiego urzędu sprawiedliwości lub ściąganie należności (np. za nieopłacone mandaty) może odbywać się przy współpracy z polskimi służbami – np. z komornikiem.

4. Transgraniczne prawo rodzinne

Urząd sprawiedliwości odpowiedzialny jest również za prowadzenie spraw z zakresu międzynarodowych spraw rodzinnych i zadbanie o przestrzeganie postanowień Internationales Familienrechtsverfahrensgesetz – ustawy o procedurach międzynarodowego prawa rodzinnego. Obejmuje to spory w kwestii roszczeń alimentacyjnych, wnioskowania o prawo do odwiedzin dziecka czy zapewnienia powrotu dzieci do jednego z rodziców w przypadku ich uprowadzenia.

5. Potwierdzenie danych do wniosku o licencję agencji pracy tymczasowej

Wnioskując o wydanie licencji agencji pracy tymczasowej należy złożyć we właściwym dla miejsca zamieszkania oddziale urzędu sprawiedliwości wniosku o wydanie zaświadczenia GZR 3 lub GZR 4, czyli informacji z rejestru przedsiębiorców, które następnie należy dołączyć do wniosku o licencję agencji pracy tymczasowej.

Jeśli szukają Państwo pomocy w tym zakresie zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!