Pozyskanie pozwolenia na prowadzenie agencji pracy jest często procesem długotrwałym i wymagającym od przedsiębiorcy dopełnienia szeregu formalności. Otrzymanie licencji agencji pracy tymczasowej w Niemczech to jednak dopiero połowa sukcesu – aby pozwolenie na prowadzenie agencji zostało przedłużone należy dopilnować, aby nie popełnić jednego z najpopularniejszych błędów popełnianych przez agencje pracy tymczasowej w Niemczech.
1. Wypożyczanie pracowników budowlanych
Regularność pracy w branży budowlanej często uzależniona jest od czynników niezależnych od zleceniodawcy – np. od pogody. Sprawia to, że pracowników budowlanych obejmują szczególne zasady zatrudnienia (np. przynależność do kasy urlopowej SOKA-BAU) oraz dodatki do wynagrodzenia. Ze względu na potencjalne ryzyko nierównego traktowania pracowników tymczasowych poprzez np. niewypłacenie należnych dodatków, związki zawodowe bronią „zamknięcia” branży budowlanej na pracowników tymczasowych, dlatego obecnie delegowanie pracowników do Niemiec w ramach branży budowlanej jest niemożliwe.
2. Użyczanie pracowników z Ukrainy
Wszyscy obywatele tzw. Państw Trzecich, czyli obszaru spoza UE/EOG muszą otrzymać wizę Vander Elst aby legalnie wykonywać pracę na terenie Niemiec. Wydanie wizy jest jednak uzależnione do rodzaju zatrudnienia w Niemczech, i obecnie nie jest ona dostępna dla osób zatrudnianych w Niemczech w ramach pracy tymczasowej. Wielu przedsiębiorców może jednak założyć, że pozwolenie na pracę w Polsce jest wystarczające, aby delegować pracowników do Niemiec. Nic bardziej mylnego – jeśli kontrola wykaże brak pozwolenia dla pracowników objętych obowiązkiem wizowym, mogą zostać Państwo ukarani nie tylko grzywną, ale nawet zakazem kontynuowania działalności i tratą możliwości przedłużenia ważności licencji agencji pracy tymczasowej w Niemczech.
3. Nieprzestrzeganie postanowień układu zbiorowego
Agencje pracy tymczasowej obowiązuje specjalnie dedykowany układ zbiorowy – najczęściej IGZ. Wielu polskich przedsiębiorców może nie być świadomym o tym, że obowiązek przestrzegania postanowień układu obowiązuje również agencje pracy z siedzibą w Polsce. Może się również zdarzyć, że zapisy układu stosowane są wybiórczo – np. jedynie w odniesieniu do stawki minimalnej. Prowadząc agencję należy zatem pamiętać, że zapisy odnoszą się nie tylko do wynagrodzenia, ale również pozostałych warunków zatrudnienia w Niemczech takich jak normy czasu pracy czy urlopy.
Obsługa agencji pracy tymczasowej w Niemczech wymaga doświadczenia i znajomości niemieckiego prawa, dlatego warto w tej kwestii skontaktować się ze specjalistą. Zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.