Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-08-11 14:22:03
BG-BAU – kasa wypadkowa w Niemczech

Die Berufsgenossenschaft der Bauwirtschaft to instytucja zrzeszająca przedsiębiorców świadczących usługi w ramach branży budowlanej. Stanowi ona dodatkowe zabezpieczenie firmy budowlanej i jej pracowników w razie wypadku przy pracy.

Każdy pracownik zatrudniony bezpośrednio w niemieckim przedsiębiorstwie podlegają pod ustawowe ubezpieczenia zdrowotne i wypadkowe BG BAU jest częścią tego ubezpieczenia, odpowiedzialną jedynie za pracowników branży budowlanej, czyli standardowo te same osoby, które obowiązywać będą składki do kasy urlopowej SOKA-BAU.

Kiedy można liczyć na pomoc BG BAU?

Każda osoba ubezpieczona w kasie wypadkowej uzyska wsparcie w razie wypadku poniesionego w pracy, a także w drodze do pracy lub podczas powrotu do domu. Pod ubezpieczenie podlegać mogą nie tylko pracownicy budowlani, ale również osoby samozatrudnione, które dobrowolnie zgłosiły się do ubezpieczenia.

Jaki jest zakres usług świadczonych przez BG-BAU?

Po wypadku zakład ubezpieczeń skupi się na zagwarantowaniu jak najlepszego leczenia szpitalnego oraz rehabilitacji (Komplexe stationäre Rehabilitation – KSR) w specjalistycznych klinikach BG. Oprócz doraźnej pomocy w szpitalu, BG-BAU zajmie się dalszą koordynacją leczenia a w razie potrzeby skieruje na rehabilitację w ośrodkach fizjoterapii (Erweiterte Ambulante Physiotherapie – EAP).

Zasadniczo usługi świadczone w ramach wsparcia po wypadku nie są dodatkowo płatne. Dotyczy to również leków, chociaż będą one refundowane jedynie do konkretnej kwoty.

Zasiłek wypadkowy

Osoby zatrudnione powyżej czterech tygodni, u których wypadek doprowadził do utraty zdolności do pracy, przez pierwsze sześć tygodni powinny otrzymywać standardowe wynagrodzenie od pracodawcy. Jeśli po tym czasie pracownik nie będzie miał możliwość powrotu do pracy, BG-BAU przekaże do kasy chorych zlecenie wypłacenia zasiłku wypadkowego. Wyniesie on 80% standardowego miesięcznego wynagrodzenia brutto, nie może jednak być wyższy niż wypłata netto w miesiącu poprzedzającym wypłacenie zasiłku.

Dodatkowe wsparcie finansowe

Oprócz opłacenia  rehabilitacji czy leków, BG-BAU może zwrócić koszty podróży powstałe w związku z leczeniem, koszty odwiedzin krewnych w miejscu pobytu, podróże do domu (np. z ośrodka rehabilitacyjnego) a także koszt np. okularów, czy protez, które zostały uszkodzone na skutek wypadku.

BG-BAU nie wypłaci jednak dodatkowych środków, jeśli zniszczeniu uległa odzież czy dodatkowe gadżety (np. zegarek czy biżuteria).

Głównym celem BG-BAU jest zadbanie, aby pracownicy, którzy ulegli wypadkowi powrócili do pełnej sprawności fizycznej i powrócili na obejmowane wcześniej stanowisko. Jeśli uszczerbek na zdrowiu na to nie pozwoli, można liczyć na wsparcie w zdobyciu nowych kwalifikacji i znalezieniu nowej pracy.

Jeśli planują Państwo rozpocząć działalność za granicą warto zweryfikować ze specjalistą czy oddelegowanych do Niemiec pracowników obowiązywać będą dodatkowe zasady, tak jak ma to miejsce w przypadku branży budowlanej, dlatego zapraszamy do kontaktu: pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!