Wraz z początkiem 2020 roku podniesiona została wysokość diet jakie może otrzymać pracownik zatrudniony w Niemczech za wyjazd służbowy. Ponieważ zmiana dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników nakłada na polskiego przedsiębiorcę obowiązek stosowania takich samych zasad zatrudnienia jak pracodawcy niemieccy, delegowany pracownik powinien otrzymać dietę, jeśli uda się w podróż służbową na terenie Niemiec na polecenie pracodawcy. Ponieważ wypłacane diety zwiększają wynagrodzenie pracownika, należy pamiętać o poprawnym rozliczeniu pracowników delegowanych, którzy je otrzymują.
Diety zostały wprowadzone, aby wyrównać pracownikom koszty wyżywienia, transportu czy noclegu. Jeżeli podróż służbowa trwa powyżej 8 godzin, ale mniej niż dobę, przysługuje dieta w wysokości 14 euro. Za pobyt dłuższy niż 24 godziny pracownik otrzymać powinien 28 euro – jeśli wyjazd potrwa kilka dni, dieta za dzień wyjazdu oraz przyjazdu wynosić będzie 14 euro. Warto pamiętać, że zapewnienie pracownikowi posiłków obniży wysokość wypłacanej diety o 20% diety całodniowej (czyli 28 euro) w przypadku śniadania oraz 40% tej kwoty jeśli zagwarantowany zostanie obiad czy obiadokolacja. Kierowcy, którzy nocują w samochodzie oprócz diety powinni otrzymać specjalny dodatek – w wysokości 8 euro dziennie.
Przykład: delegacja w Niemczech – pracownik wykonuje swoje stałe zlecenia w Monachium, został jednak wysłany na szkolenie do Frankfurtu, na które wyjeżdża w poniedziałek o 14:00 i wraca w środę o 16:00. Pracodawca nie opłacił żadnych posiłków. Powinien zatem otrzymać dietę w wysokości 56 euro – 14 euro za dni spędzone w trasie oraz 28 za pełną dobę delegacji.
Jeśli temu samemu pracownikowi zostanie zapewnione śniadanie, kwota diety zmniejszy się do 44,80 euro – kwoty wypłacone za wtorek oraz czwartek pomniejszone są bowiem o wysokość 20% diety całodniowej (5,60 euro).
Stawka za posiłek obliczona jest zawsze na podstawie wysokości diety całodniowej, nawet jeśli wypada w dniu za który przysługuje dieta 14 euro.
Zdarzają się jednak sytuacje, w których dieta za podróż służbową nie należy się w ogóle. Dzieje się tak głównie, jeśli podróż jest krótsza niż 8 godzin lub odbywa się blisko miejsca pracy/zamieszkania (odległość do miejsca delegowania wynosi 2 kilometry lub mniej). Diety nie przysługują również, jeśli pracodawca opłacił wszystkie posiłki w ciągu dnia (minimum 3 – śniadanie, obiad i kolację).
Aby poprawnie rozliczyć diety za podróż służbową warto dopilnować wszelkich formalności – pamiętać o fakturach za hotele czy noclegi, prowadzić szczegółową dokumentację godzin pracy podwładnych, czy też zadbać o tzw. „kilometrówkę” w przypadku pracowników budowlanych lub kierowców.
Warto pamiętać, że diety za podróż służbową pracownika delegowanego do Niemiec nie są tym samym, co diety zagraniczne.
Jeżeli szukają Państwo pomocy w rozliczeniu pracowników delegowanych i przygotowaniu się na zmiany nadchodzące od 30 lipca zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.