Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-08-27 14:31:15
Delegowanie pracowników krok po kroku

W jaki sposób przygotować się do delegowania pracowników do Niemiec aby praca za granicą nie spędzała snu z Państwa powiek? Poniżej przedstawiamy krótkie podpowiedzi o czym bezwzględnie należy pamiętać rozpoczynając prace na terenie Niemiec.

1. Pierwszym etapem delegowania pracowników do Niemiec jest podpisanie kontraktu z niemieckim klientem. Po nawiązaniu współpracy będą mogli Państwo poprosić o udostępnienie obowiązujących w zakładzie układów zbiorowychczy regulaminów pracy dla specjalistów. Poznanie tych zasad jest niezbędne, ponieważ pracownikom delegowanym należy zagwarantować warunki zatrudnienia przynajmniej równe tym obowiązującym pracownikom niemieckim, np. w kwestii zagwarantowania stawek równych co najmniej płacy minimalnej w Niemczech.

2. Jeżeli wykonują Państwo zlecenia w branży budowlanej, przed wystawieniem pierwszej faktury należy uzyskać zwolnienie z podatku budowlanego – Freistellung. Więcej o tym, czym jest podatek budowlany i kogo obowiązuje, znajdą Państwo tutaj.

3. Aby delegowanie było legalne, Państwa pracownicy powinni otrzymać umowę na czas delegowania. Oprócz podstawowych danych firmy i pracownika w umowie powinny się znaleźć m.in informacje dotyczące czasu i miejsca wykonywanej pracy, wysokość wynagrodzenia podstawowego i premii czy też sposób rozliczania urlopu.

4. Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie pracowników w ZUS-ie i zawnioskowanie o wystawienie zaświadczenia A1oraz karty EKUZ. Są to dokumenty, które pracownik powinien posiadać przed wjazdem na teren Niemiec. A1 pozwala udowodnić, że pracownik podlega pod polskie przepisy ubezpieczenia społecznego, dzięki czemu nie jest wymagane opłacane składek na ubezpieczenie w Państwie przyjmującym co będzie mieć wpływ na sposób rozliczenia pracowników delegowanych.

5. Po dopełnieniu formalności po stronie polskiej, należy zadbać o odpowiednie zgłoszenia do instytucji niemieckich. Przed rozpoczęciem prac należy zgłosić pracowników do Zollamt, czyli urzędu celnego. Obowiązek zgłoszenia obejmuje większość branż i dokonuje się go co najmniej dzień przed rozpoczęciem prac.

6. Jeżeli realizowane zlecenia podlegają pod branżę budowlaną, przed rozpoczęciem prac niezbędne jest również zgłoszenie pracowników do Soka-bau– niemieckiej kasy budowlanej.

Jeśli szukają Państwo doradztwa oraz obsługi w zakresie rozliczenia pracowników delegowanych zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!