2020-12-17 12:03:39
Dodatek solidarnościowy

Solidaritätszuschlag, nazywany podatkiem solidarnościowym, został wprowadzony w 1995 w celu pokrycia dodatkowych kosztów z jakimi borykały się Niemcy po zjednoczeniu kraju. Dodatek ten, wynoszący 5,5% dochodów brutto obowiązywał każdego pracownika zatrudnionego w Niemczech – również pracowników delegowanych do Niemiec, jeśli ich dochody były opodatkowane na terenie tego kraju. Z jego opłacania zwolnione były jedynie osoby osiągające bardzo niskie przychody – limit wynosił 972 euro rocznie. Składki te zazwyczaj opłacane były przez pracodawcę, wraz z podatkiem dochodowym.

14 listopada ubiegłego roku rząd niemiecki podjął decyzję o obniżeniu podatku solidarnościowego – w praktyce oznacza to właściwie całkowite zniesienie dopłaty dla prawie 90% podatników. Od stycznia 2021 dodatek ten zapłacą bowiem jedynie osoby zatrudnione w Niemczech, które osiągają średnie lub wysokie dochody, inwestorzy, spółki GmbH i giełdowe oraz inne stowarzyszenia.

Próg zwolnienia z podatku został zwiększony z 972 euro rocznie do 16 956 euro dla osób samotnych, a 33 912 euro przy rozliczeniu wspólnym. Jeśli dochody nie przekroczą tej kwoty, Solz nie będzie pobierany w ogóle. Jednak również osoby, których dochody są wyższe, odczują korzystna zmianę – jeśli zarobki zmieszczą się w przedziale od 73 000 do 94 409 kwota pobieranego dodatku będzie niższa, niż do tej pory. Dzięki temu na zmianach skorzystają w praktyce prawie wszyscy pracownicy delegowani do Niemiec.

Ulgi nie odczują jedynie podatnicy, których dochód przekroczy 96 409 euro dla singli lub 192 818 euro wspólnie – w ich przypadku Solidaritätszuschlag obliczony zostanie w całości.

Zapisz się do Newslettera!