Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-05-06 08:49:11
Dodatki za pracę w nocy w Niemczech

Osoby zatrudnione oraz pracownicy delegowani do Niemiec mogą liczyć na dodatki do wynagrodzenia, które pozwalają zrekompensować uciążliwość pracy w nocy. Kto i w jakiej sytuacji może na nie liczyć?

Zgodnie z niemieckimi przepisami, o pracy w godzinach nocnych (Nachtarbeit) mówimy w sytuacji, w której praca wykonywana jest przez więcej niż dwie godziny pomiędzy 23:00 a 6:00 (oznacza to, że osoby, które zaczynają zmianę np. o 5:00 i kończą ją o 13:00, nie pracują w godzinach nocnych).

Norma czasu pracy w nocy powinna wynosić standardowo 8 godzin, z możliwością wydłużenia do 10 godzin, pod warunkiem, że pracownik otrzyma wyrównanie za dłuższy czas pracy tak, aby średnio w ciągu danego miesiąca nie przekroczyć 8 godzin/dzień roboczy.

Na podstawie niemieckiej ustawy o czasie pracy – Arbeitszeitgesetz, pracodawca powinien wypłacić dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy (lub zagwarantować dodatkowe płatne dni wolne jako rekompensatę). Obowiązek ten pojawia się w dwóch przypadkach:

1. Praca w nocy odbywa się regularnie,

lub

2. Praca wykonywana jest przez minimum 48 nocy w danym roku kalendarzowym.

Osoby, które pracują w nocy sporadycznie nie mogą zatem domagać się wypłaty dodatku do wynagrodzenia.

Jeśli podejmują Państwo zlecenia w Niemczech, warto zweryfikować, czy konieczne będzie wykonywane pracy w godzinach nocnych, będzie to bowiem miało wpływ na rozliczenie płacowe pracowników delegowanych. Wysokość dodatku zależeć będzie od branży, rodzaju wykonywanej pracy oraz obowiązujących umów zbiorowych w zakładzie pracy – standardowo obowiązuje stawka dodatku w wysokości 25%, może się jednak zdarzyć, że będzie on niższy lub wyższy. Zlecając rozliczenie pracownika delegowanego należy podać dokładną liczbę godzin pracy w nocy, ponieważ dodatek ten jest nieopodatkowany i nieoskładkowany.

Osoby, które opiekują się dzieckiem do 12 r.ż. lub osobą niepełnosprawną, a także pracownicy, którym zdrowiu szkodzi praca w nocy mogą domagać się zmiany trybu pracy na dzienny, a pracodawca ma obowiązek je zapewnić.

Jeśli szukają Państwo biura rachunkowego zajmującego się rozliczeniem płacowym pracowników delegowanych do Niemiec, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!