2022-05-13 09:04:37
Federalna Agencja Pracy

Polscy przedsiębiorcy mogą znać niemiecką agencję zatrudnienia jako instytucję, która odpowiedzialna jest za wydanie licencji agencji pracy tymczasowej. Na tym jednak nie kończy się zakres działań agencji, dlatego poniżej przybliżymy Państwu główne aspekty tej instytucji.

Federalna agencja pracy, czyli Bundesagentur für Arbeit (BA) jest jedną z niemieckich agencji rządowych, podlegających pod kierownictwo Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych. Na terenie kraju znajduje się wiele oddziałów agencji, a większość formalności można dopełnić również online, przez oficjalną stronę Bundesagentur für Arbeit.

Pomoc dla osób bezrobotnych

Do najważniejszych zadań instytucji należy wsparcie osób bezrobotnych w znalezieniu nowego zatrudnienia – osoby, które utraciły prace, lub grozi im jej utrata, powinny obowiązkowo zarejestrować się jako Arbeitsuchend – poszukujący pracy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie nie tylko informacji o aktualnych ofertach pracy, lub zawnioskowanie o wypłatę zasiłku dla bezrobotnych Arbeitslosengeld I ale również poznanie oferty szkoleń czy kursów pozwalających na poszerzenie lub zmianę kwalifikacji. Wraz z władzami miejskimi, Federalna Agencja Pracy tworzy również lokalne Centra Zatrudnienia (Jobcenter) które pomagają w znalezieniu zatrudnienia i wypłacają świadczenie Arbeitslosengeld II pozwalające na pokrycie minimalnych kosztów utrzymania.

Obsługa przedsiębiorców

Oprócz pomocy osobom próbującym odnaleźć się na rynku pracy, Bundesagentur für Arbeit oferuje usługi skierowane dla firm oraz osób samozatrudnionych w Niemczech. Wystawienie wspomnianej wcześniej licencji agencji pracy tymczasowej w Niemczech dla przedsiębiorstw z siedzibą w innym kraju, wypłata zasiłku za prace krótkoterminową (Kurzarbeitsgeld) pozwalającego firmom przetrwać okres obniżonego zapotrzebowania na pracę bez konieczności zwolnienia pracowników oraz nadawanie numerów przedsiębiorstwa – Betriebsnummer to jedne z głównych zadań federalnej agencji pracy.

Wsparcie osób z zagranicy

Nie tylko osoby posiadające niemieckie obywatelstwo mogą korzystać z oferty federalnej agencji zatrudnienia. Pracownicy planujący wyjazd do Niemiec mogą otrzymać informacje dotyczące uznania zagranicznych kwalifikacji zawodowych a specjaliści otrzymają wsparcie w kwestii wejścia na niemiecki rynek i znalezienia pracy. BA aktywnie działa również na rzecz asymilacji imigrantów udostępniając aktualne informacje dotyczące kursów integracyjnych oraz językowych, które dzięki upoważnieniu urzędu pracy można odbyć za darmo lub otrzymać dopłatę.

Federalna Agencja Pracy w Niemczech jest jedną z najważniejszych instytucji rządowych również dla przedsiębiorców z Polski. Jeśli szukają Państwo pomocy w rozpoczęciu działalności w Niemczech i uzyskaniu licencji agencji pracy tymczasowej zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!