Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-08-13 08:33:39
Jak otworzyć konto bankowe w Niemczech?

Jednym z warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech jest obowiązek posiadania niemieckiego rachunku bankowego. Dlatego zakładając firmę w Niemczech warto zwrócić również uwagę na kwestię wyboru interesującego Państwa banku:

1. Opłaty: oprócz prowizji za samo prowadzenie konta warto zweryfikować wysokość dodatkowych opłat, np. za korzystanie z karty, wypłaty i wpłaty gotówki czy przelewy. Należy pamiętać, że przedstawiona oferta może różnić się ze względu na rodzaj działalności czy wysokość osiąganych przychodów.

2. Możliwość osobistej wizyty w placówce banku;

3. Obsługiwane języki – większość kont prowadzonych będzie w języku niemieckim lub angielskim.

4. Czy do prowadzenia rachunku wymagane są minimalne wpływy na konto – jeśli tak, to w jakiej wysokości.

Wniosek o otwarcie konta można złożyć stacjonarnie oraz przez Internet, niezbędna jest jednak weryfikacja tożsamości, która odbywa się online (poprzez rozmowę video) lub osobiście w placówce banku. W tym celu należy wcześniej umówić wizytę w konkretnym terminie –  bez tego nie zostaną Państwo obsłużeni przez pracownika. W zależności od rodzaju wybranego przez nas konta niezbędne będzie przygotowanie podstawowych dokumentów:

a) Dokument tożsamości – dowód/paszport;

b) Potwierdzenie otrzymywanych wynagrodzeń/wpłat na konto (opcjonalnie);

c) Pozwolenie na pracę (opcjonalnie);

d) Niemiecki numer identyfikacji podatkowej – Steuer ID (opcjonalnie)

e) Zameldowanie w Niemczech – jest to dokument niezbędny do otwarcia rachunku.

Niemiecki rachunek bankowy pozwoli na szybkie i wygodne rozliczanie się z kontrahentami, pracownikami a także niemieckimi instytucjami, dlatego jego założenie jest jednym z pierwszym kroków do założenia firmy w Niemczech i jej legalnego prowadzenia.

Na otwarcie konta często decydują się również osoby prywatne zatrudnione w Niemczech – ułatwia to odbiór wynagrodzenia, wypełnianie formalności urzędowych a nawet wynajem mieszkania. Oprócz wniosku o założenie konta i standardowych dokumentów tożsamości, bank poprosi również o dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego zameldowanie na terenie Niemiec (najczęściej Anmeldung lub Anmeldebestätigung).

Zapisz się do Newslettera!