Ze względu na łatwość prowadzenia Gewerbe, Niemcy są popularnym kierunkiem dla przedsiębiorców planujących zakładanie firmy w Niemczech. Warto jednak pamiętać o tym, jakie zmiany w prowadzeniu działalności należy regularnie zgłaszać w odpowiednim urzędzie.
Kiedy należy wyrejestrować Gewerbe?
Firma powinna zostać wymeldowana z urzędu, jeśli nastąpi:
1. Zmiana miejsca prowadzenia działalności;
2. Definitywne zakończenie prowadzenia firmy, bez planów jej wznowienia;
3. Wystąpienie ze spółki osobowej.
Gdzie należy zgłosić zamknięcie działalności?
Wymeldowanie firmy powinno zostać zgłoszone w tym samym oddziale Gewerbeamt (czyli urzędzie ds. gospodarki) w którym nastąpiła rejestracja działalności. W tym celu należy uzupełnić i złożyć odpowiedni formularz. Można to zrobić osobiście lub listownie – istnieje zatem możliwość zamknięcia działalności, nawet jeśli przebywają już Państwo na terenie Polski. Do zamknięcia działalności nie są wymagane dodatkowe dokumenty.
Gewerbeamt automatycznie poinformuje odpowiedni Finanzamt o zamknięciu działalności, w związku z czym nie muszą Państwo robić tego sami. Należy jednak pamiętać o wymeldowaniu z dodatkowych instytucji do których została zgłoszona działalność, np. Izbę Rzemieślniczą czy Izbę Przemysłowo-Handlową (jeśli byliście Państwo członkami) czy kasę chorych. Należy również pamiętać o wypowiedzeniu wszystkich umów czy ubezpieczeń obejmujących działalność.
Kiedy zostanie zamknięta działalność?
Gewerbe uznaje się za zamknięte w dniu podpisania przez urząd ds. gospodarki formularza wymeldowania, natomiast istnieje również możliwość zawnioskowania w urzędzie o późniejszą datę wyrejestrowania firmy.
Ile kosztuje zamknięcie Gewerbe?
Cena wyrejestrowania działalności może nieznacznie różnić się w zależności od Landu, natomiast zazwyczaj wyniesie maksymalnie 30 euro.