Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-02-14 08:44:47
Jak zamknąć jednoosobową działalność w Niemczech?

Ze względu na łatwość prowadzenia Gewerbe, Niemcy są popularnym kierunkiem dla przedsiębiorców planujących zakładanie firmy w Niemczech.  Warto jednak pamiętać o tym, jakie zmiany w prowadzeniu działalności należy regularnie zgłaszać w odpowiednim urzędzie.

Kiedy należy wyrejestrować Gewerbe?

Firma powinna zostać wymeldowana z urzędu, jeśli nastąpi:

1. Zmiana miejsca prowadzenia działalności;

2. Definitywne zakończenie prowadzenia firmy, bez planów jej wznowienia;

3. Wystąpienie ze spółki osobowej.

Gdzie należy zgłosić zamknięcie działalności?

Wymeldowanie firmy powinno zostać zgłoszone w tym samym oddziale Gewerbeamt (czyli urzędzie ds. gospodarki) w którym nastąpiła rejestracja działalności. W tym celu należy uzupełnić i złożyć odpowiedni formularz. Można to zrobić osobiście lub listownie – istnieje zatem możliwość zamknięcia działalności, nawet jeśli przebywają już Państwo na terenie Polski. Do zamknięcia działalności nie są wymagane dodatkowe dokumenty.

Gewerbeamt automatycznie poinformuje odpowiedni Finanzamt o zamknięciu działalności, w związku z czym nie muszą Państwo robić tego sami. Należy jednak pamiętać o wymeldowaniu z dodatkowych instytucji do których została zgłoszona działalność, np. Izbę Rzemieślniczą czy Izbę Przemysłowo-Handlową (jeśli byliście Państwo członkami) czy kasę chorych. Należy również pamiętać o wypowiedzeniu wszystkich umów czy ubezpieczeń obejmujących działalność.

Kiedy zostanie zamknięta działalność?

Gewerbe uznaje się za zamknięte w dniu podpisania przez urząd ds. gospodarki formularza wymeldowania, natomiast istnieje również możliwość zawnioskowania w urzędzie o późniejszą datę wyrejestrowania firmy.

Ile kosztuje zamknięcie Gewerbe?

Cena wyrejestrowania działalności może nieznacznie różnić się w zależności od Landu, natomiast zazwyczaj wyniesie maksymalnie 30 euro.

Zapisz się do Newslettera!