2021-06-30 08:07:02
Jak zmienić klasę podatkową w Niemczech?

Klasy podatkowe w Niemczech warunkują nie tylko obowiązek złożenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, ale również ogólną wysokość podatku jaki należy odprowadzić do urzędu skarbowego w danym roku. Dlatego niezwykle ważne jest ustalenie odpowiedniej klasy podatkowej aby uniknąć sytuacji, w której wysokość zaliczek odprowadzanych przez pracodawcę przekłada się na niekorzystne rozliczenie podatku.

Poniżej znajdą Państwo spis klas podatkowych występujących w Niemczech:

I klasa – dla osób samotnych, rozwiedzionych lub w dłuższej separacji małżeńskiej – bardzo często zdarza się jednak, że jest ona przyznawana osobom pozostającym w związku małżeńskim, jeżeli tylko jedno z małżonków pracuje w Niemczech a drugie pozostaje w Polsce.

II klasa – rodzice, którzy samotnie wychowują dzieci;

III klasa – osoby, których małżonek nie pracuje lub osiąga znacznie niższe dochody i posiada V klasę podatkową;

IV klasa – osoby, których małżonek osiąga dochody na podobnym poziomie;

V klasa – osoby, których małżonek osiąga znacznie wyższe dochody i posiada III klasę,

VI klasa – osoby, które posiadają kilku pracodawców jednocześnie.

Wskazanie do aktualizacji klasy podatkowej pojawia się przede wszystkim w trzech przypadkach:

a) Zmiany stanu cywilnego na skutek zawarcia związku małżeńskiego/partnerskiego lub separacji, rozwodu czy śmierci współmałżonka;

b) Narodzin dziecka – dotyczy osób samotnych;

c) Podjęcia w danym roku podatkowym pracy u więcej niż jednego pracodawcy.

Zmiana klasy podatkowej może nastąpić automatycznie – np. po ślubie, kiedy to małżonkowie otrzymają IV klasę podatkową. Nie zawsze będzie to jednak najkorzystniejszym rozwiązaniem – jeżeli w związku jedna z osób zarabia znacznie więcej niż małżonek, opłacalne może być zdecydowanie się na kombinację klas III + V.

Która klasa jest najkorzystniejsza?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wielu pracowników uważa, że ze względu na niski pobierany podatek a co za tym idzie wyższe wynagrodzenie netto, najbardziej opłacalna jest praca na III klasie podatkowej. Często jest to jednak przekonanie błędne – III nakłada na pracownika obowiązek rozliczenia podatku przed niemieckim urzędem skarbowym, które ze względu na niskie zaliczki na podatek bywa bardzo niekorzystne, tym bardziej, jeżeli podatnik nie ma możliwości na rozliczenie wspólne z małżonką. Może to doprowadzić do sytuacji, w której pracownik musi rozliczyć się i uregulować niedopłatę sięgającą kilkuset a nawet kilku tysięcy euro.

Nasze doświadczenie jako doradcy podatkowego pokazuje, że najkorzystniejsze okazuje się wybranie I klasy podatkowej – jest to klasa, która najczęściej pozwala na odzyskanie wysokich zwrotów – dzięki temu pracownicy, którzy wyślą deklarację podatkową do urzędu, mogą cieszyć się dodatkową „premią”. Ponadto I klasa podatkowa pozwala na uniknięcie rozliczenia, w sytuacji, w której miałoby ono być niekorzystne – podatnicy pracujący na „jedynce” standardowo nie mają obowiązku do złożenia deklaracji podatkowej.

Jak wygląda procedura zmiany klasy podatkowej?

Od roku 2020 ograniczono możliwość zaktualizowania klasy maksymalnie 2 razy w ciągu roku – częstsza zmiana możliwa jest jedynie w nieprzewidzianych sytuacjach, np. po śmierci jednego z małżonków.

Aby było to możliwe, wystarczy udać się do odpowiedniego urzędu skarbowego – Finanzamt.  Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument potwierdzający tożsamość – dowód osobisty lub paszport a także uzupełnić odpowiedni wniosek – Antrag auf steuerklassenwechsel. Formularz ten można pobrać ze strony internetowej, lub poprosić o jego wydanie bezpośrednio w urzędzie.  W przypadku małżeństw zmiana klasy podatkowej możliwa jest jedynie wspólnie.

Wniosek o zmianę klasy podatkowej składa się z dwóch stron – podatnik zostanie poproszony o podanie podstawowych danych osobowych i kontaktowych, niemiecki numer identyfikacyjny czy też wybór odpowiedniego urzędu skarbowego. Należy również uzupełnić obecnie posiadaną klasę podatkową oraz wybrać nową, wraz z uzasadnieniem wniosku.

Wniosek można złożyć do 30 listopada każdego roku podatkowego. Warto pamiętać, że aktualizacja klasy spowoduje zmianę metody obliczania należnych zaliczek na podatek dopiero od momentu przyznania nowej klasy – nie wpłynie ona na wysokość składki już odprowadzonej przez pracodawcę, dlatego też nie gwarantuje ona otrzymania zwrotu podatku.

Zapisz się do Newslettera!