Delegowanie pracowników do Austrii wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia ich do odpowiednich instytucji. Jedną z nich, jest BUAK (Bauarbeiter-Urlaubs und Abfertigungskasse) czyli kasa urlopowa dla pracowników branży budowlanej. W poprzednich artykułach przybliżaliśmy Państwu zasady odprowadzania składek do BUAK oraz korzyści jakie niesie ze sobą jej istnienie.
Warto pamiętać, że instytucja powstała, aby chronić wszystkich pracowników budowlanych w Austrii – dlatego należeć do niej będą zarówno osoby zatrudnione bezpośrednio u austriackiego pracodawcy jak i pracownicy delegowani z Polski.
Wśród polskich przedsiębiorców delegujących pracowników do Austrii może zatem pojawić się pytanie co kryje się za szerokim pojęciem jakim jest „branża budowlana”. Poniżej prezentujemy zestawienie, w którym znajdą Państwo wszystkie działania, które w Austrii zakwalifikowane zostaną jako budowlane.
Oprócz standardowych prac budowlanych, do branży, a co za tym idzie do obowiązku zgłoszenia pracowników do BUAK należeć będą:
• zakłady: budowlane (mistrzowskie), murarskie (mistrzowskie), kamieniarskie (mistrzowskie) posiadaczy koncesji na wykonywanie prac murarskich, posiadaczy koncesji na rzemiosło kamieniarskie, produkcji kamienia sztucznego, dekarskie, brukarskie, zduńskie, wykładania płyt i fliz, posiadaczy koncesji na wiercenie studni, robót asfaltowych, układania pap termozgrzewalnych, wykonujące izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne, robót sztukatorskich i wykończeniowych, robót gipsowych, wykonujące prace wylewowe, robót ciesielskich, posiadaczy koncesji na rzemiosło ciesielskie, parkieciarskie.
• roboty: zbrojarskie – gięcie i układanie, ziemne – również wykopowe i nasypowe, melioracyjne.
• prace polegające na: wyburzaniu i rozbiórce, wierceniu i cięciu betonu, regulacji wód, frezowaniu kominów, nakładaniu warstw izolacji cieplnej na elewacje, układaniu podłóg i posadzek typu terrazo, wierceniu głębinowym, wynajmie rusztowań lub maszyn budowlanych z personelem obsługującym, izolacji cieplnej, zimnej, akustycznej czy przeciwpożarowej, układaniu skałodrzewnych (ksylitowych) posadzek.
• budowy: dróg, w tym dróg gospodarczych, zapór przeciwlawinowych oraz zabudowa potoków górskich.
Pracowników do BUAK powinny zgłaszać również agencje pracy, wypożyczające pracowników do robót budowlanych.
Jeżeli nadal pojawiają się wątpliwości, czy Państwa pracownicy delegowani do Austrii powinni zostać zgłoszeni do BUAK zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.