Układy zbiorowe, to porozumienia zawarte przez związki zawodowe w dedykowanych branżach lub z konkretnymi przedsiębiorcami.
Wskazują, jakie warunki powinniśmy zapewnić prawnikom podczas pracy w Niemczech, aby praca była zgoda z przepisami prawa i narzuconym równouprawnieniem na stanowiskach pracy.
Firmy, które użyczają pracowników do Niemiec, czyli przedsiębiorstwa działające jako agencje pracy, również mogą korzystać z układów zbiorowych. Najbardziej popularne układy dla firm użyczających to iGZ-DGB oraz BAP DGB.
Układy są bardzo podobne i pracobiorcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze zleceniami w Niemczech mają nie lada problem, aby wybrać ten właściwy – mamy dobre wieści, już od przyszłego roku układy te łączą się.
W czerwcu bieżącego roku odbyło się posiedzenie, aby stworzyć jeden układ, który będzie mieć wspólny cel, jasne jednolite zasady i będzie z korzyścią dla pracowników.
Wyniki głosowania ukazały, że zdecydowana większość uczestników spotkania była „za” połączeniem układów. Nowa regulacja będzie pod wspólną nazwą GVP e.V. (Gesamtverband der Personaldienstleister e.V.), a ich siedziby pozostaną w Berlinie i Muenster.
W styczniu powinna zostać udostępniona nowa wersja układu zbiorowego dla agencji pracy tymczasowej.
Składki członkowskie nie ulegną zmianie, a nowe agencje przystępujące do układu zbiorowego mogą liczyć na korzystne stawki składek.
Pracownicy tymczasowi skorzystają z tego połączenia poprzez lepsze prawa i większą stabilność w miejscu pracy.
Pracodawcy natomiast będą mieć jednolitą reprezentację przed władzami a co za tym idzie, silniejszy głos w sprawach ewentualnych zmian.
Przypomnimy, że aby korzystać z układów zbiorowych nie trzeba być ich członkiem.
Jeśli potrzebują Państwo wsparcia w zakresie interpretacji układu zbiorowego lub chcą Państwo rozpocząć użyczanie pracowników, zapraszamy do zgłoszeń poprzez formularz kontaktowy.