Każdy pracownik delegowany do Niemiec lub zatrudniony w branży budowlanej powinien mieć odprowadzane przez pracodawcę składki do SOKA-BAU (Service und Vorsorge für die Bauwirtschaft ) inaczej kasy urlopowej w Niemczech.
SOKA-BAU powstało aby wspierać pracowników budowlanych ze względu na pracę charakteryzującą się dużą ilością czynników zewnętrznych mających wpływ na płynność zatrudnienia, a niezależnych od pracownika. Przestoje w pracach spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi, czy nowe zlecenia, powodujące częste zmiany miejsca pracy sprawiają, że pracownicy delegowani w branży budowlanej nie maja możliwości wybrania pełnego urlopu, który im przysługuje.
W sytuacji, w której nie udało się go wybrać przed zakończeniem pracy u konkretnego pracodawcy, prawo pozwala na jego wykorzystanie u kolejnego zleceniodawcy.
Czy można starać się o wypłacenie ekwiwalentu?
Jeżeli urlop nie został wybrany, pracownik może starać się o odzyskanie należnego ekwiwalentu za niewykorzystane dni. Aby ekwiwalent przysługiwał, należy spełnić kilka zasad:
– pracownik zakończył pracę w branży budowlanej co najmniej trzy miesiące wcześniej (jeśli kontynuuje zatrudnienie, niewykorzystany urlop może zostać wybrany w kolejnym roku
– pracownik nie może pobierać zasiłku dla bezrobotnych
– posiadać wyciąg z konta pracownika
Wniosek o ekwiwalent może być składany za rok trwający oraz ubiegły. Za dwa lata wstecz należy się starać o odszkodowanie. Urlop jeszcze wcześniejszy przepada.
Wyciąg z konta pracownika (Urlaubnachweis) jest dokumentem otrzymywanym bezpośrednio z kasy SOKA-BAU. Każdy pracownik delegowany do Niemiec i zatrudniony w branży budowlanej powinien go otrzymać na przełomie marca/kwietnia – w innym przypadku należy zamówić dokument w SOKA-BAU. Wyciąg z konta zawiera niezbędne dane z ostatnich dwóch lat pracy, m.in. okres zatrudnienia, wynagrodzenie (w kwocie brutto), dni urlopu oraz należne wynagrodzenie za urlop, a także roszczenia urlopowe – zarówno te wykorzystane, jak i nie.
Jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracodawca popełnił błąd przy zgłoszeniu i otrzymany wyciąg jest niepoprawny, należy wystąpić o korektę do pracodawcy w ciągu dwóch miesięcy od daty otrzymania dokumentu.
Od wypłaconego ekwiwalentu pobrany zostanie podatek dochodowy oraz solidarnościowy (w niektórych sytuacjach również kościelny). Uzyskane świadczenie należy rozliczyć przed niemieckim urzędem skarbowym.