2021-06-09 08:25:11
Kogo obowiązuje podatek drogowy w Niemczech?

Kraftfahrzeugsteuer (Kfz-Steuer) obowiązuje wszystkie osoby, które regularnie poruszają się samochodem na terenie Niemiec. Obowiązek ten obejmuje również polskich kierowców, nawet jeżeli pojazd nie został zarejestrowany w Niemczech i posiada polskie tablice – pod warunkiem, że spędzają oni za zachodnią granicą ponad połowę roku. Warto pamiętać, że pracowników nie obowiązuje okres przejściowy – obowiązek opłacenia podatku pojawia się od pierwszego dnia pobytu w Niemczech, a nie dopiero po upłynięciu 183 dni.

Wysokość Kfz-Steuer zależy od dwóch podstawowych aspektów: pojemności silnika oraz klasy zanieczyszczeń pojazdu. Im większa emisja spalin, tym wyższy będzie należny podatek. Pod uwagę brane są rodzaj napędu (pojazdy z napędem benzynowym obwiązywać będą niższe stawki niż w przypadku diesla) lub liczba koni mechanicznych.

Z konieczności opłacania podatku zwolnieni są właściciele pojazdów elektrycznych (zwolnienie jest automatycznie przyznawane na okres 10 lat dla samochodów zarejestrowanych w okresie od 18.05.2011 do 31.12.2015 lub 5 lat, przy rejestracji w okresie od 01.01.2016 do 31.12.2020). Kfz-Steuer nie opłacają również turyści, oraz osoby wjeżdżające na teren Niemiec okazjonalnie, a także pracownicy przebywający w Niemczech krócej niż 183 dni w danym roku kalendarzowym.

Obowiązek wyliczenia odpowiedniej kwoty podatku oraz jego terminowe uregulowanie spoczywa na użytkowniku pojazdu – urząd celny nie przesyła w tej sprawie specjalnych powiadomień czy ponagleń, co nie oznacza, że kwestia podatku drogowego może być ignorowana. W przypadku kontroli drogowej, funkcjonariusz może poprosić kierowcę o okazanie dokumentu potwierdzającego opłacenie Kfz-Steuer. Za wykryte nieprawidłowości w tej kwestii, użytkownikowi pojazdu grozi mandat, a urząd celny może wymagać zapłacenia zarówno zaległego podatku, jak i narosłych w międzyczasie odsetek. Dodatkowo policja może odebrać dowód rejestracyjny samochodu.

Zapisz się do Newslettera!