2020-11-05 15:52:36
Nowe zasady wjazdu do Niemiec

W odpowiedzi na drugą falę pandemii rząd niemiecki podjął decyzję o wprowadzeniu ograniczeń dla osób wjeżdżających na teren kraju Jakie konsekwencje przyniesie to pracodawcom oraz pracownikom delegowanym do Niemiec?

Obecnie rząd nie planuje przywrócenia kontroli granicznych czy też całkowitego zamknięcia ich dla obywateli Unii Europejskiej i strefy Schengen oraz wybranych Państw Trzecich. Ponieważ jednak Polska od 24 października znalazła się na liście krajów znajdujących się w  strefie zagrożenia, przekroczenie granicy wiązać się będzie z koniecznością spełnienia dodatkowych wymagań.

Co to oznacza w praktyce? Każda osoba przekraczająca granicę polsko – niemiecką zobowiązana jest do poddania się czternastodniowej kwarantannie. Aby uniknąć kwarantanny należy wykonać test na obecność koronawirusa. Warto pamiętać, że musi on być ważny przez 48 godzin, dlatego należy go wykonać bezpośrednio przez planowanym wyjazdem lub już po przekroczeniu granicy. Jeśli pracownik decyduje się na wykonanie testu na terenie Niemiec, do otrzymania wyników powinien przebywać na kwarantannie.

Taka podróż jest możliwa, jednak z przestrzeganiem podstawowych zasad – na terenie Niemiec może pojawić się potrzeba uzupełnienia karty lokalizacyjnej, strażnicy graniczni na np. lotniskach mogą poprosić o udowodnienie realnego celu podróży – np. biletów na połączenie do Polski.

Warto pamiętać, że inne zasady mogą obowiązywać pracowników konkretnych branż. Osoby, których praca niezbędna jest do funkcjonowania systemu w państwie zazwyczaj nie będą podlegać kwarantannie. Są to m.in. osoby zatrudnione w Niemczech w transporcie, strażacy, pracownicy służby zdrowia czy opieki – może się jednak zdarzyć, że osoby wyjeżdzające do całodobowej opieki nad osobą prywatną zostaną poproszone o przedłożenie negatywnego wyniku testu przez daną rodzinę. Również osoby podtrzymujące działanie systemu prawnego, politycy, dyplomaci czy też pracownicy najważniejszych krajowych, międzynarodowych oraz europejskich instytucji. Obowiązek kwarantanny może zależeć od celu wyjazdu – ważne jest, aby granica nie została przekroczona z powodu udziału w prywatnym wydarzeniu – np. kulturalnym lub sportowym. Za ważny powód opuszczenia kraju można uznać podróż służbową, która nie może zostać przełożona lub wyjazd w celu sprawowania opieki nad dzieckiem lub partnerem mieszkającym w innym gospodarstwie domowym.

Przed wjazdem do Niemiec warto sprawdzać bieżące wiadomości i obostrzenia wprowadzane w konkretnych Landach, ponieważ mogą się one różnić w zależności od liczby zachorowań w konkretnym kraju związkowym.

Złagodzone zasady odnośnie kwarantanny dla osób zatrudnionych w Niemczech mogą pojawić się w Landach graniczących z Polską, ze względu na fakt, że wielu pracowników dojeżdża do pracy za granicę codziennie. W Saksonii z obowiązku kwarantanny zwolnione są osoby regularnie przekraczające granicę (czyli np. dojeżdżające do pracy codziennie z Polski) lub te, których pobyt będzie trwał krócej niż 24 godziny. Inne zasady dotyczą również Polaków przekraczających niemiecką granicę w celu tranzytu – osoby te nie mają obowiązku przebywania na kwarantannie ani wykonania testu. Podobne zasady wprowadzono w Maklemburgii – Pomorze Przednie. Osoby dojeżdżające do pracy, szkoły czy na uczelnię mogą swobodnie przekraczać granicę o ile nie wykazują objawów choroby. Konieczność przekraczania granicy musi być jednak odpowiednio potwierdzona, np. pisemnym oświadczeniem od pracodawcy czy z uczelni, a osoby dorosłe powinny co tydzień wykonywać test na obecność koronawirusa.

Ze względu na dynamicznie zmieniająca się sytuację warto na bieżąco śledzić pojawiające się wytyczne oraz ich interpretacje. Jeśli posiadają Państwo pytania związane z organizacją pracy osób delegowanych do Niemiec, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!