Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-06-30 13:06:55
Oddelegowanie pracowników do Austrii

Delegowanie pracowników do Austrii zobowiązuje przedsiębiorców do przestrzegania austriackiego prawa oraz zasad delegowania ustanowionych przez instytucje Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że oddelegowanie różni się od delegacji, a więc nakłada na pracodawcę dodatkowe obowiązki:

1. Zgłoszenie pracownika: przed rozpoczęciem prac na terenie Austrii należy zgłosić oddelegowanie w Zentrale Koordinationsstelle für die Kontrolle der illegalen Beschäftigung (ZKO) – Centralnej placówce ds. nielegalnego zatrudnienia. W zależności od branży oraz rodzaju umowy z austriackim kontrahentem, zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZKO 3, ZKO 3 – T lub ZKO 4.

2. Ubezpieczenia społeczno – zdrowotne: pracodawca może wybrać, czy opłacać składki w Austrii, czy w Polsce – pod warunkiem, że spełnione zostaną odpowiednie warunki. Jeśli oddelegowanie będzie krótsze niż 24 miesiące i nie występuje w celu zastąpienia innego pracownika, którego czas oddelegowania już upłynął, można pozyskać zaświadczenie A1 z ZUSu. Pozwoli ono na udowodnienie, że pracownicy ubezpieczeni są już w Polsce. Jeśli jednak powyższe zasady nie będą przestrzegane, składki na ubezpieczenia należy odprowadzać w Austrii.

3. BUAK: jeżeli delegują Państwo pracowników budowlanych, należy pamiętać o austriackiej kasie urlopowej pracowników budowlanych – BUAK. Zabezpiecza ona m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Składki należy odprowadzać za każdy dzień pracy, zgodnie z obowiązującym wzorem, a jej wysokość zależna jest od wynagrodzenia godzinowego.

4. Rejestracja w Federalnym Ministerstwie Finansów: aby możliwe było prowadzenie działalności wymagającej posiadania dodatkowych uprawnień lub koncesji w Austrii, oddelegowanie pracowników należy zgłosić w Centrali Koordynacyjnej austriackiego Federalnego Ministerstwa Finansów wraz z zaświadczeniem potwierdzającym wymagane kwalifikacje.

5. Warunki zatrudnienia: pracodawca ma obowiązek zapewnić warunki pracy zgodne z panującymi w miejscu zatrudnienia. Wynagrodzenie powinno być odprowadzane na podstawie listy płac oraz stawek obowiązujących w Austrii. Warto również pamiętać o przestrzeganiu regulaminów i zapisów układów zbiorowych, których postanowienia często są bardziej korzystne dla pracowników niż ogólnie przyjęte w kraju zasady.

Oddelegowanie pracowników wiążę się z przestrzeganiem wielu zasad obowiązujących w Austrii, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli szukają Państwo pomocy w delegowaniu pracowników do Austrii zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!