Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-06-30 13:06:55
Oddelegowanie pracowników do Austrii

Delegowanie pracowników do Austrii zobowiązuje przedsiębiorców do przestrzegania austriackiego prawa oraz zasad delegowania pracowników ustanowionych przez instytucje Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że oddelegowanie różni się od delegacji, a więc nakłada na pracodawcę dodatkowe obowiązki:

1. Zgłoszenie pracownika: przed rozpoczęciem prac należy zgłosić delegowanie pracowników do Austrii w Zentrale Koordinationsstelle für die Kontrolle der illegalen Beschäftigung (ZKO) – Centralnej placówce ds. nielegalnego zatrudnienia. W zależności od branży oraz rodzaju umowy z austriackim kontrahentem, zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZKO 3, ZKO 3 – T lub ZKO 4.

2. Ubezpieczenia społeczno – zdrowotne: pracodawca może wybrać, czy opłacać składki w Austrii, czy w Polsce – pod warunkiem, że spełnione zostaną odpowiednie warunki. Jeśli okres delegowania pracowników do Austrii będzie krótszy niż 24 miesiące i nie występuje w celu zastąpienia innego pracownika, którego czas oddelegowania już upłynął, można pozyskać zaświadczenie A1 z ZUSu. Pozwoli ono na udowodnienie, że pracownicy ubezpieczeni są już w Polsce. Jeśli jednak powyższe zasady nie będą przestrzegane, składki na ubezpieczenia należy odprowadzać w Austrii.

3. BUAK: jeżeli delegowanie pracowników do Austrii odbywa się w ramach branży budowlanej, należy pamiętać o austriackiej kasie urlopowej – BUAK. Zabezpiecza ona m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Składki należy odprowadzać za każdy dzień pracy, zgodnie z obowiązującym wzorem, a jej wysokość zależna jest od wynagrodzenia godzinowego.

4. Rejestracja w Federalnym Ministerstwie Finansów: aby możliwe było prowadzenie działalności wymagającej posiadania dodatkowych uprawnień lub koncesji, delegowanie pracowników do Austrii należy zgłosić w Centrali Koordynacyjnej austriackiego Federalnego Ministerstwa Finansów wraz z zaświadczeniem potwierdzającym wymagane kwalifikacje.

5. Warunki zatrudnienia: pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom delegowanym warunki zgodne z panującymi w miejscu zatrudnienia. Wynagrodzenie powinno być odprowadzane na podstawie listy płac oraz obowiązującej płacy minimalnej w Austrii. Warto również pamiętać o przestrzeganiu regulaminów i zapisów układów zbiorowych, których postanowienia często są bardziej korzystne dla pracowników niż ogólnie przyjęte w kraju zasady.

Delegowanie pracowników do Austrii się z przestrzeganiem wielu zasad obowiązujących w Austrii, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli szukają Państwo pomocy w delegowaniu pracowników do Austrii zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!