Delegowanie pracowników do Austrii zobowiązuje przedsiębiorców do przestrzegania austriackiego prawa oraz zasad delegowania pracowników ustanowionych przez instytucje Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że oddelegowanie różni się od delegacji, a więc nakłada na pracodawcę dodatkowe obowiązki:
1. Zgłoszenie pracownika: przed rozpoczęciem prac należy zgłosić delegowanie pracowników do Austrii w Zentrale Koordinationsstelle für die Kontrolle der illegalen Beschäftigung (ZKO) – Centralnej placówce ds. nielegalnego zatrudnienia. W zależności od branży oraz rodzaju umowy z austriackim kontrahentem, zgłoszenia dokonuje się na formularzu ZKO 3, ZKO 3 – T lub ZKO 4.
2. Ubezpieczenia społeczno – zdrowotne: pracodawca może wybrać, czy opłacać składki w Austrii, czy w Polsce – pod warunkiem, że spełnione zostaną odpowiednie warunki. Jeśli okres delegowania pracowników do Austrii będzie krótszy niż 24 miesiące i nie występuje w celu zastąpienia innego pracownika, którego czas oddelegowania już upłynął, można pozyskać zaświadczenie A1 z ZUSu. Pozwoli ono na udowodnienie, że pracownicy ubezpieczeni są już w Polsce. Jeśli jednak powyższe zasady nie będą przestrzegane, składki na ubezpieczenia należy odprowadzać w Austrii.
3. BUAK: jeżeli delegowanie pracowników do Austrii odbywa się w ramach branży budowlanej, należy pamiętać o austriackiej kasie urlopowej – BUAK. Zabezpiecza ona m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego. Składki należy odprowadzać za każdy dzień pracy, zgodnie z obowiązującym wzorem, a jej wysokość zależna jest od wynagrodzenia godzinowego.
4. Rejestracja w Federalnym Ministerstwie Finansów: aby możliwe było prowadzenie działalności wymagającej posiadania dodatkowych uprawnień lub koncesji, delegowanie pracowników do Austrii należy zgłosić w Centrali Koordynacyjnej austriackiego Federalnego Ministerstwa Finansów wraz z zaświadczeniem potwierdzającym wymagane kwalifikacje.
5. Warunki zatrudnienia: pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom delegowanym warunki zgodne z panującymi w miejscu zatrudnienia. Wynagrodzenie powinno być odprowadzane na podstawie listy płac oraz obowiązującej płacy minimalnej w Austrii. Warto również pamiętać o przestrzeganiu regulaminów i zapisów układów zbiorowych, których postanowienia często są bardziej korzystne dla pracowników niż ogólnie przyjęte w kraju zasady.
Delegowanie pracowników do Austrii się z przestrzeganiem wielu zasad obowiązujących w Austrii, dlatego przed rozpoczęciem pracy warto skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli szukają Państwo pomocy w delegowaniu pracowników do Austrii zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.