Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-12-22 08:49:52
Pakiet mobilności – podsumowanie najważniejszych zmian

Już drugiego lutego 2022 roku wejdą w życie postanowienia zapisane w pakiecie mobilności – nowej dyrektywie UE, dodatkowo regulującej pracę firm transportowych i kierowców. Warto już teraz przygotować się na nadchodzące zmiany, które obejmują przede wszystkim:

1. Obowiązek zapisania momentu przekroczenia granicy: każdy kierowca powinien zapisać kraj rozpoczęcia oraz zakończenia podróży. Jeżeli zatem pracownik pokona trasę Polska – Niemcy – Austria – Polska, powinien opisać ją w następujący sposób:

Kraj rozpoczęcia: PL

-> po przekroczeniu granicy dopisać: kraj zakończenia PL i kraj rozpoczęcia DE

-> po przekroczeniu granicy dopisać: kraj zakończenia DE i kraj rozpoczęcia AT

-> po przekroczeniu granicy dopisać kraj zakończenia AT i kraj rozpoczęcia PL, a następnie kraj zakończenia PL, jeżeli jest to koniec trasy dla danego kierowcy.

2. Obowiązek posiadania dokumentów potwierdzających przebieg trasy: oprócz posiadania informacji dotyczących przewozu międzynarodowego i kabotażu, pracownik powinien móc w ramach kontroli okazać również dokumentację dotyczącą wszystkich przewozów wykonywanych w ciągu ostatnich 4 dni poprzedzających przekroczenie granicy danego kraju. Kierowców na pewno ucieszy jednak fakt, że dokumenty mogą być okazane również w formie elektronicznej.

3. Wprowadzenie systemu elektronicznego zgłoszenia pracowników poprzez system IMI (system wymiany informacji na rynku wewnętrznym). Dzięki udostępnieniu platformy ujednolicony zostanie proces zgłaszania pracowników, a zagraniczne służby będą mogły w łatwy sposób skontrolować np. dokumenty dotyczące rozliczeń z pracownikiem czy wysokości wynagrodzenia. Obsługa platformy możliwa będzie dla osób posiadających profil zaufany lub podpis elektroniczny. Pracodawca powinien zadbać również o to, aby kierowcy posiadali przy sobie wydrukowane potwierdzenie zgłoszenie przez platformę.

4. Obowiązek zapewnienia płacy minimalnej kraju wykonywania pracy dla kierowców „delegowanych”. Kierowcy wykonujący przewozy kabotażowe oraz cross-trade zostaną uznani za pracowników delegowanych, a co za tym idzie obejmować ich będą warunki zatrudnienia obowiązujące w kraju podróży. Oznacza to, że za czas spędzony poza Polską powinni oni otrzymać wyższe wynagrodzenie – równe co najmniej płacy minimalnej w branży transportowej w danym państwie. Nie dotyczy to jednak kierowców poruszających się po UE w ramach tranzytu oraz przewozów bilateralnych.

5. Obowiązek wstrzymania kabotażu na co najmniej 4 dni od zakończenia poprzedniego przewozu kabotażowego. Okres „zamrożenia” dotyczy danego pojazdu, a nie pracownika – oznacza to, że kierowcy mogą nadal wykonywać pracę, pod warunkiem, że wykorzystany w tym celu zostanie inny pojazd. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że powrót do Polski nie spowoduje odnowienia limitu kabotażu – niezbędne jest wstrzymanie podróży danym pojazdem oraz odpowiednie udokumentowanie tego faktu na wypadek kontroli.

Przed podjęciem zlecenia zagranicą, warto zweryfikować zarówno nowe, jak i obecnie obowiązujące przepisy. O poprzednich zmianach wprowadzonych przez pakiet mobilności od sierpnia bieżącego roku przeczytają Państwo tutaj.

Zapisz się do Newslettera!