Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2019-10-22 09:07:27
Płaca minimalna dla pracowników budowlanych w Niemczech

Pracodawca decydujący się na delegowanie pracowników do Niemiec musi przestrzegać praw pracownika gwarantowanych przez niemieckie ustawodawstwo. Podstawowym wymogiem, jaki należy spełnić, jest minimalne wynagrodzenie – w Niemczech regulowane między innymi ustawą o minimalnym wynagrodzeniu oraz postanowieniami zapisanymi w układach zbiorowych. Z tego względu wysokość płacy minimalnej różni się w zależności od branży.

Od 1 marca 2019 roku podniesione zostały stawki minimalne dla pracowników budowlanych. Podwyżki obejmują wszystkich pracowników oraz pomocników i zostały wprowadzone w całym kraju. Stawki minimalne nie obejmują jednak praktykantów pracujących poniżej trzech miesięcy oraz osób przyuczanych, nieposiadających wykształcenia zawodowego.

Wynagrodzenie minimalne różni sie w zależności od rejonu Niemiec oraz poziomu posiadanych przez pracownika kwalifikacji. Pracownicy budowy zarobią 12.20 euro za godzinę pracy. Jest to kwota, która obowiązuje na całym terenie Niemiec. Inaczej jest w przypadku pracowników wykwalifikowanych, których pensja różnić się będzie w zależności od części kraju, w której są zatrudnieni. W Niemczech Wschodnich wynosi ona 12.20 euro za godzinę. Wyjątkiem jest Berlin, w którym minimalna stawka godzinowa wynosi 15.05 euro. Największe wynagrodzenie przewidywane jest dla pracowników na zachodzie kraju i wynosi 15,20 euro/h.

Zatrudniając pracowników budowlanych, należy zadbać nie tylko o odpowiednie wynagrodzenie, ale dopełnić formalności narzuconych przez niemieckie prawo. Każdy oddelegowany pracownik powinien zostać zgłoszony do niemieckiego urzędu celnego Zollamt, a ze względu na specyfikę branży budowlanej, pracodawca zobowiązany jest również o zarejestrowanie podwładnych w kasie urlopowej SOKA-BAU. Aby ułatwić ten proces powstał wykaz prac bezwzględnie zakwalifikowanych do tej gałęzi gospodarki.

Do najczęściej spotykanych prac budowlanych należą: prace betonowe i zbrojarskie; prace ciesielskie; montaż elementów elewacyjnych; glazury i układanie płyt; prace podłogowe; montaż elementów budowlanych; roboty drogowe; budowa studni; regularne i specjalistyczne prace podziemne czy też wynajem maszyn budowlanych wraz ze specjalistycznym personelem obsługującym.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy wykonywane przez Państwa prace powinny zostać zakwalifikowane do branży budowlanej, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!