2019-10-22 09:07:27
Płaca minimalna dla pracowników budowlanych w Niemczech

Pracodawca decydujący się na delegowanie pracowników do Niemiec musi przestrzegać praw pracownika gwarantowanych przez niemieckie ustawodawstwo. Podstawowym wymogiem, jaki należy spełnić, jest minimalne wynagrodzenie – w Niemczech regulowane między innymi Ustawą o Wynagrodzeniu Minimalnym – Mindestlohngesetz (MiLoG) oraz postanowieniami zapisanymi w układach zbiorowych. Z tego względu płaca minimalna w Niemczech różni się w zależności od branży.

Od 1 marca 2019 roku podniesiona została płaca minimalna w Niemczech dla branży budowlanej. Podwyżki obejmują wszystkich pracowników oraz pomocników i zostały wprowadzone w całym kraju. Stawki minimalne nie obejmują jednak praktykantów pracujących poniżej trzech miesięcy oraz osób przyuczanych, nieposiadających wykształcenia zawodowego.

Wynagrodzenie minimalne różni się w zależności od rejonu Niemiec oraz poziomu posiadanych przez pracownika kwalifikacji. Pracownicy budowy zarobią 12.20 euro za godzinę pracy. Jest to kwota, która obowiązuje na całym terenie Niemiec. Inaczej jest w przypadku pracowników wykwalifikowanych, których pensja różnić się będzie w zależności od części kraju, w której są zatrudnieni. Płaca minimalna w Niemczech Wschodnich wynosi 12.20 euro za godzinę. Wyjątkiem jest Berlin, w którym minimalna stawka godzinowa wynosi 15.05 euro. Największe wynagrodzenie przewidywane jest dla pracowników na zachodzie kraju i wynosi 15,20 euro/h.

Zatrudniając oraz delegując pracowników do Niemiec, należy zadbać nie tylko o odpowiednie wynagrodzenie, ale dopełnić formalności narzuconych przez niemieckie prawo. Każdy pracownik delegowany powinien zostać zgłoszony do niemieckiego urzędu celnego Zollamt, a ze względu na specyfikę branży budowlanej, pracodawca zobowiązany jest również o zarejestrowanie podwładnych w kasie urlopowej SOKA-BAU. Aby ułatwić ten proces powstał wykaz prac bezwzględnie zakwalifikowanych do tej gałęzi gospodarki.

Do najczęściej spotykanych prac budowlanych należą: prace betonowe i zbrojarskie; prace ciesielskie; montaż elementów elewacyjnych; glazury i układanie płyt; prace podłogowe; montaż elementów budowlanych; roboty drogowe; budowa studni; regularne i specjalistyczne prace podziemne czy też wynajem maszyn budowlanych wraz ze specjalistycznym personelem obsługującym.

Jeśli mają Państwo wątpliwości, czy wykonywane przez Państwa prace powinny zostać zakwalifikowane do branży budowlanej i jak rozliczać wtedy pracowników delegowanych, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!