Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2019-10-29 09:16:02
Płaca minimalna dla pracowników opieki w Niemczech

Płaca minimalna w Niemczech regulowana jest głównie Ustawą o Wynagrodzeniu Minimalnym – Mindestlohngesetz (MiLoG). Przepisy w niej zawarte, wprowadzone w roku 2015, określają konkretne wynagrodzenie dla poszczególnych branż oraz części Niemiec. Dzięki działaniom układów zbiorowych (tarifvertrag), stawki godzinowe są na bieżąco weryfikowane i dostosowywane do zmieniającej się sytuacji na rynku pracy. Płaca minimalna w Niemczech należy się każdemu legalnie zatrudnionemu pracownikowi – delegowanie pracowników, praca tymczasowa czy  sezonowa nie są żadnym odstępstwem od tej zasady. Zapowiedziane zostały również kolejne podwyżki, które w życie mają wejść od stycznia 2020 roku.

W ubiegłym roku została podniesiona stawka minimalna większości branż, między innymi w opiece. Poprzednio opiekunki i opiekunowie otrzymywali wynagrodzenie minimalne (Mindestlohn) w wysokości 9,50 euro w Niemczech Wschodnich oraz 10,20 euro na zachodzie kraju oraz w Berlinie. Obecnie obowiązująca płaca minimalna w Niemczech wzrosła w sektorze opieki o 0,15 euro na wschodzie i wynosi 10,05 euro. Osoby zatrudnione w landach zachodnich oraz Berlinie otrzymały podwyżkę w wysokości 0,35 euro, dzięki czemu ich płaca wzrosła do poziomu 10,55 euro za godzinę pracy.

Powyższe stawki wprowadzone dzięki Trzeciemu Rozporządzeniu w sprawie obowiązujących warunków pracy dla branży opiekuńczej (die Dritte Verordnung über zwingende Arbeitsbedingungen für die Pflegebranche – PflegeArbbV), nie obejmują jednak osób zatrudnianych przez niemieckie rodziny, podejmujących pracę w gospodarstwie domowym. Osoby te powinny zostać objęte ogólną pensją wynoszącą 9,19 euro za godzinę pracy. Stawka ta wzrosła 0,35 euro w stosunku do ubiegłorocznej wynoszącej 8,84 euro godzinówki.

Wielu pracodawców boryka się z dylematem, ile wynosi płaca minimalna w Niemczech dla polskich opiekunek. Jeśli potrzebują Państwo pomocy w tym temacie zachęcamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!