2020-02-04 10:19:36
Płaca minimalna w Niemczech w roku 2020

Rozwój gospodarczy oraz wzrost kosztów życia sprawiają, że zwiększają się potrzeby pracowników dotyczące płacy minimalnej w Niemczech. Aktywne działania związków zawodowych oraz obecność układów zbiorowych zobowiązują ustawodawców do weryfikacji oraz ciągłych zmian istniejących przepisów prawa pracy. Dzięki temu w roku 2020 można spodziewać się kolejnego wzrostu płacy minimalnej w Niemczech.

Pracownicy których branż mogą liczyć na wyższą pensję?

Na wzrost płac mogą liczyć przede wszystkim nauczyciele. Tutaj zmiany są najbardziej widoczne – pedagog zarobi o 0,47 euro a posiadający wykształcenie magisterskie 0,60 euro więcej za godzinę pracy niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że pedagog posiadający tytuł uczelni wyższej (magister) zarobi 16,39 euro za godzinę pracy, a posiadający niższe stopnie naukowe – 16,19 euro.

Płaca minimalna w Niemczech zostanie zwiększona z 11,40 euro do 11,90 euro dla specjalistów branży elektrycznej — nie ma tu znaczenia, czy wykonuje on prace w zachodnich, czy we wschodnich landach niemieckich. Miejsce zamieszkania wpłynie jednak na zarobki pracowników zajmujących się czyszczeniem obiektów. Prace wewnętrzne czy konserwacja zagwarantują płacę na poziomie 10,80 euro na zachodzie oraz 10,55 euro na wschodzie kraju.

Wyższe stawki obowiązują osoby wykonujące prace na zewnątrz budynków — na przykład mycie okien czy elewacji, należeć się im będzie 14,10 euro na zachodzie, a 13,50 euro na wschodzie kraju. Zarobki w tej branży wzrosną zatem średnio o 0,25 euro na zachodzie i aż 0,86 euro na wschodzie Niemiec, co pozwoli na stopniowe zacieranie różnic w wynagrodzeniu. Pracownicy opieki zarobią za godzinę o 0,30 euro więcej niż w roku 2019 – 11,35 euro w Niemczech zachodnich oraz Berlinie a 10,85 w landach wschodnich.

Zwiększona została również ogólna płaca minimalna w Niemczech dla pracowników nieobjętych specjalnymi ustaleniami oraz układami zbiorowymi. Zarobią oni 9,35 euro za godzinę pracy. W roku 2019 obowiązującą stawką ogólna wynosiła 9,19 euro za godzinę.

W roku 2020 nie wzrosną ani nie ulegną modyfikacji w trakcie trwania roku płace pracowników branży budowlanej oraz dekarskiej.

Płaca minimalna w Niemczech obowiązuje każdego pracownika, dlatego ważne jest aby o jej wypłacaniu pamiętały również przedsiębiorstwa delegujące pracowników do Niemiec.

Zachęcamy do pobrania zestawienia, gdzie w sposób przejrzysty prezentujemy nadchodzące zmiany.

Jeśli są Państwo zainteresowani współpracą w zakresie rozliczenia pracowników delegowanych zapraszamy do kontaktu ze specjalistą przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!