2022-08-04 11:49:52
Podatek VAT w Austrii

Decydując się na świadczenie usług w Austrii warto zweryfikować, czy niezbędna będzie również rejestracja do austriackiego VAT oraz w jaki sposób dokonać rejestracji, jeśli będzie ona wymagana w Państwa sytuacji.

Kto może zarejestrować się jako płatnik VAT w Austrii?

Aby zarejestrować się do celów VAT w Austrii nie jest wymagane bycie austriackim rezydentem. Oznacza to, że firmy zagraniczne nie muszą otwierać oddziału na terenie tego kraju – dodatkowo, dla firm zarejestrowanych jako podatnik VAT we własnym kraju nie istnieje dodatkowy próg VAT w Austrii. Jedyne o czym należy pamiętać, to złożenie odpowiedniego wniosku o nadanie numeru VAT najpóźniej 30 dni od daty pierwszej transakcji wymagającej opłacania VAT. Oczywiście nie warto zwlekać i należy jak najszybciej zarejestrować się do celów VAT w Austrii, jeśli tylko wiedza Państwo, że będzie to wymagane.

Kiedy należy zarejestrować się do VAT w Austrii?

Zgłoszenie do odpowiedniego urzędu w celu opłacania podatku VAT wymagane będzie w kilku sytuacjach, między innymi w przypadku przedsiębiorców którzy:

a) Sprzedają i kupują towary w Austrii;

b) Magazynują towary na terenie Austrii;

c) Importują towary do innego kraju członkowskiego przez Austrię;

d) Importują towary do Austrii z kraju spoza UE;

e) Organizują w Austrii konferencje/imprezy na żywo.

Jak dokonać rejestracji do austriackiego VAT?

Zagraniczne przedsiębiorstwa rejestrowane są w Finanzamt z siedzibą w Gratz, natomiast firmy posiadające siedzibę w Austrii, powinny zgłosić się do miejscowego urzędu skarbowego. Wniosek oraz niezbędne formularze dostępne są na stronie internetowej austriackiego Ministerstwa Finansów, podając wymagane informacje oraz dokumenty. Urząd poprosi o zaświadczenia takie jak:

a) Wyciąg z KRS;

b) Potwierdzenie rejestracji VAT w innym kraju UE (jeśli dotyczy);

c) Statut spółki;

d) Oryginał wzoru podpisu;

W samym formularzu należy natomiast podać m.in. powód występowania o numer VAT, opis transakcji czy dane dotyczące zamówień i klientów. Standardowy czas oczekiwania na rejestrację wynosi 2 miesiące po których zostanie nadany numer VAT – składających się z ośmiu cyfr poprzedzonych symbolem kraju – AT+U.

Deklaracje VAT w Austrii

Po rejestracji nastąpi obowiązek regularnego składania deklaracji VAT, których częstotliwość zależeć będzie od obrotów firmy:

a) Miesięcznie dla rocznych obrotów przekraczających 100 000 euro;

b) Kwartalnie dla rocznych obrotów wynoszących pomiędzy 30 000 euro a 100 000 euro.

Deklaracje VAT należy składać do 15. dnia miesiąca. Dodatkowo należy pamiętać o rocznej deklaracji podatkowej, składanej do 30 stycznia kolejnego roku. Zgłoszenie niewłaściwych danych lub opóźnienia w zgłoszeniu deklaracji mogą podlegać karom finansowym.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad rejestracją do VAT w Austrii, można również rozważyć procedurę VAT OSS, o której bliżej wspominamy w poprzednim artykule. Prowadzenie działalności za granicą warto skonsultować ze specjalistą, dlatego zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

 

Zapisz się do Newslettera!