Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2023-09-06 09:38:48
Porównanie układów zbiorowych dla agencji pracy

W naszej ostatniej publikacji pisaliśmy o zmianach, jakie czekają agencje pracy od przyszłego roku, w związku ze stworzeniem jednego układu, który będzie mieć wspólny cel, jasne jednolite zasady i będzie z korzyścią dla wszystkich pracowników.

 

Dotychczas, najbardziej popularne układy dla firm użyczających (agencji pracy) to:

– iGZ-DGB – związek między „Interessenverband Deutscher Zeitarbeitsunternehmen e.V.” (iGZ), czyli Stowarzyszeniem Niemieckich Firm Pracy Tymczasowej, a „Deutscher Gewerkschaftsbund” (DGB), czyli Niemiecką Konfederacją Związków Zawodowych.

– BAP DGB – federalny związek pracodawców agencji pośrednictwa pracy (Bundesarbeitgeberverband der Personaldienstleister).

 

Co ważne, firmy nie muszą być członkami układu zbiorowego, ale mogą z nich korzystać, ponieważ:

1. Spisane są w nich wszystkie wymagania dla agencji pracy – formalności stają się dużo prostsze.

2. Agencja pracy może zyskać na tym, że korzysta z układu zbiorowego i zaproponować pracownikom niższe stawki do 9 miesięcy pracy, niż te, które proponuje klient, korzystający z innego układu zbiorowego.

3. Klient narzucił korzystanie z układu, gdyż on z niego korzysta i należy spełniać warunki tzw. równouprawnienia i równej płacy.

 

Oba układy różnią się od siebie, ale w niektórych obszarach są do siebie bardzo podobne. W pierwszej części naszego cyklu porównującego układy iGZ-DGB i BAP DGB przyjrzymy się wynagrodzeniu minimalnemu, które regulowane jest przez oba układy.

Minimalne wynagrodzenie za godzinę pracy, w obu układach zbiorowych jest takie samo. Zależne jest ono od grupy płacowej (więcej na temat grup mogą Państwo zaleźć tutaj) i rośnie wraz z wyższym numerem grupy płacowej. Od 01.04.2023r. obowiązują stawki:

– Grupa 1 – 13,00€
– Grupa 2a – 13,20€
– Grupa 2b – 13,50€
– Grupa 3 – 14,55€
– Grupa 4 – 15,38€
– Grupa 5 – 17,25€
– Grupa 6 – 19,24€
– Grupa 7 – 22,39€
– Grupa 8 – 23,97€
– Grupa 9 – 25,14€

 

Stawki minimalnego wynagrodzenia na godzinę różnią się nie tylko w zależności od grupy płacowej, ale zależą również od stażu pracy. Jeśli następuje nieprzerwane zatrudnienie u tego samego pracodawcy, pracownikowi przysługuje dodatek związany z zatrudnieniem.

W układzie BAP DGB:

– po 9 miesiącach pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości 1,5% stawki godzinowej,

– po 12 miesiącach dodatek w wysokości 3%.

Dla układu iGZ-DGB po 9 miesiącach kalendarzowych dodatek ten wynosi dla:

– grup płacowych od 1 do 4 – 0,20€

– grup płacowych od 5 do 9 – 0,35€

do podstawowej stawki godzinowej. Dopłata za staż pracy przysługuje dopiero po upływie 14 miesięcy kalendarzowych nieprzerwanego trwania stosunku pracy.

 

Ustalając warunki zatrudnienia z pracownikiem, warto dokładnie weryfikować układy zbiorowe i stawki obowiązujące w danych branżach. Jeśli szukają Państwo specjalisty w zakresie niemieckich płac zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!