2020-05-28 10:37:58
Praca sezonowa w Niemczech

Niemieckie pojęcie Kurzfristige Beschäftigung (praca sezonowa) bywa często mylone z mini – job (drobne zatrudnienie). W świetle prawa niemieckiego nie są to jednak pojęcia tożsame i nie mogą być używane wymiennie.

O pracy krótkoterminowej (sezonowej) możemy mówić w sytuacji, w której pracownik jest zatrudniony w Niemczech na maksymalnie 3 miesiące w ciągu roku wykonując zlecenie 5 dni w tygodniu. Jeżeli pracownik decyduje się na wykonywanie kilku prac krótkoterminowych, całkowity czas pracy nie może trwać dłużej niż 70 dni.

Od wynagrodzenia pracowników sezonowych nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia emerytalne, można również zastosować obniżoną stopę opodatkowania zryczałtowanego. Poniżej prezentujemy krótkie porównanie tych dwóch form zatrudnienia w Niemczech:

 

tabelka porównanie

 

Dodatkowym atutem pracy na warunkach Kurzfristige Beschäftigung to redukcja opodatkowania wynagrodzenia pracownika z 20% na 5%. Dotyczy to jednak wyłącznie pracowników zatrudnianych w Niemczech w sektorze rolniczym. Aby jednak było to możliwe muszą zostać spełnione poniższe warunki:

• pracownik wykonuje typowe prace rolnicze i leśne;

• zatrudniany pracownik nie jest specjalistą w dziedzinie rolnictwa i leśnictwa;

• firma świadczy działalność wyłącznie rolniczą lub leśną, płacąc podatki adekwatne do tej branży;

• stawka godzinowa nie przekracza 12 € brutto.

Z pomniejszonej stawki podatku mogą skorzystać firmy specjalizujące się w danej dziedzinie rolnictwa (np. hodowla szparagów), firmy ogrodnicze lub zakłady leśne. Przedsiębiorstwa wykonujące prace około – rolnicze lub rolnictwo komercyjne, nie mogą liczyć na ulgę w tym zakresie.

Jeśli mają Państwo pytania w powyższym temacie zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 lub poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!