2021-10-18 09:28:05
Praca tymczasowa w Niemczech – o czym warto pamiętać?

Agencje pracy tymczasowej wysyłające pracowników do Niemiec mają obowiązek pamiętać o kilku zasadach obowiązujących na terenie tego kraju. Aby ułatwić leasing pracowników do Niemiec, przypomnimy Państwu o najważniejszych z nich.

Uzyskanie pozwolenia

Licencja Agencji Pracy Tymczasowej w Niemczech (Arbeitnehmerüberlassungserlaubnis) jest pozwoleniem niezbędnym do rozpoczęcia tego typu działalności na terytorium Niemiec, a za delegowanie pracowników do Niemiec bez licencji grożą wysokie kary – sięgające nawet 25 000 euro. Warto o tym pamiętać, i wystarczająco wcześnie złożyć wniosek o wydanie pozwolenia w Federalnej Agencji Pracy (Agentur für Arbeit). Pierwsze pozwolenie wydawane jest na okres 12 miesięcy – jeżeli po upłynięciu tego terminu nie zakończą Państwo działalności w Niemczech, należy postarać się o jego przedłużenie – 3 miesiące przed wygaśnięciem obecnego pozwolenia. Po trzech latach poprawnej działalności przedsiębiorstwa pozwolenie zostanie wydane bezterminowo. Listę dokumentów, które będą niezbędne do uzyskania pozwolenia znajdą Państwo tutaj.

Za wydanie lub przedłużenie pozwolenia pobierana jest opłata w wysokości do 2500 euro.

Kto nie otrzyma licencji agencji pracy tymczasowej?

Obywatele Polski starają się o otrzymanie pozwolenia na takich samych zasadach jak Niemcy i aby możliwe było jego otrzymanie, należy udowodnić, że osoba prowadząca przedsiębiorstwo jest rzetelna i wypłacalna. Dlatego pozwolenia nie otrzymają osoby, które były karane, utraciły już wcześniej licencję na prowadzenie agencji lub zalegały z odprowadzaniem podatków czy niezbędnych składek na ubezpieczenie.

Warunki zatrudnienia użyczanego pracownika

Wynagrodzenie za zatrudnienie w Niemczech nie może być niższe nie płaca minimalna w Niemczech ustalona w układzie zbiorowym obowiązującym agencje pracy. Standardowo w Niemczech przy ustaleniu wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę nie tylko stawkę minimalną ustaloną w układzie, ale również inne czynniki mogące mieć wpływ na płace danego pracownika takie jak przewidywane w układzie dodatki do wynagrodzenia. Prowadząc agencję pracy muszą Państwo również pamiętać o tym, że zaliczki na podatek pracowników powinny być odprowadzane w Niemczech od pierwszego dnia pracy – agencji pracy nie obowiązuje zasada 183 dni.

Ponieważ użyczani pracownicy zatrudnieni są bezpośrednio w agencji, to na niej spoczywa obowiązek zadbania o wypłatę odpowiedniego wynagrodzenia, udzielenia urlopu czy dopilnowania niezbędnych formalności.

Ograniczenia w użyczaniu pracowników

Działalność agencji pracy tymczasowej w Niemczech jest jedną z najczęściej kontrolowanych przez niemieckie instytucje – nawet po otrzymaniu niezbędnego pozwolenia należy pamiętać o pewnych ograniczeniach, jakie niemieckie prawo narzuca na takiego pracodawcę.

Należy również wziąć pod uwagę fakt, że nie każda osoba może zostać wypożyczona za pośrednictwem agencji pracy – w Niemczech zabroniony jest leasing pracowników w branży budowlanej oraz wypożyczanie pracowników pochodzący z krajów spoza UE/EOG.

Jeżeli interesuje Państwa profesjonalna obsługa agencji pracy tymczasowej w Niemczech, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!