Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2022-12-23 08:05:55
Premia inflacyjna w Niemczech

Inflacja i rosnące koszty życia są problemem, który dotyka również pracowników zatrudnionych w Niemczech. Aby wesprzeć zarówno pracowników, jak i pracodawców, niemiecki urząd wydał zgodę na wypłacenie tzw. premii inflacyjnej – Inflationsprämie, w wysokości 3 000 euro.

Kto będzie miał możliwość z niej skorzystać?

Prawo do otrzymania premii posiada każdy pracownik – również polscy pracownicy delegowani do Niemiec, niezależnie od stażu czy formy zatrudnienia – można wypłacić ją osobie:

a) Pracującej zarówno na pełen jak i jedynie na część etatu;

b) Zatrudnionej u więcej niż jednego pracodawcy;

c) Wykonującej pracę w oparciu o zatrudnienie krótkoterminowe lub Minijob;

d) Odbywającej staż;

e) Przebywającej na urlopie rodzicielskim czy chorobowym.

W jaki sposób możliwe jest przyznanie premii inflacyjnej?

Pracodawca nie musi spełniać dodatkowych wymagań formalnych aby móc doliczyć premię – wystarczy jedynie poinformować pracownika o tym fakcie, oraz odpowiednio opisać wypłacone środki na dokumencie płacowym.

Pracodawcy mogą skorzystać z możliwości wypłacenia premii do 31 grudnia 2024 roku, natomiast pula 3000 euro przyznana jest jednorazowo i nie odnowi się z nowym rokiem. Nie ma jednak obowiązku wykorzystania całości kwoty jednorazowo – można podzielić ją na części i wypłacać z wynagrodzeniem np. co drugi miesiąc.

Czy istnieje obowiązek doliczenia Inflationsprämie?

Nie – jest to dobrowolne, a decyzja o przyznaniu premii należeć będzie do pracodawcy. Jednak dzięki temu, że świadczenie to zwolnione jest z podatku oraz konieczności odprowadzenia składek, skorzystanie z premii pozwoli na zaoferowanie pracownikom tymczasowej podwyżki, bez narażania firmy na znaczne zwiększenie kosztów firmy.

Jeśli szukają Państwo specjalisty w zakresie obsługi płacowej pracowników w Niemczech, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!