Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-05-07 14:46:56
Premie dla pracowników zwolnione z podatku

W  związku z obecnym kryzysem spowodowanym przez wirus, rząd niemiecki ponownie wychodzi naprzeciw pracodawcom zatrudniającym oraz delegującym pracowników do Niemiec.

Pracodawcy mogą wypłacić zleceniobiorcom zatrudnionym w Niemczech nawet do 1500 euro dodatkowej premii, która zwolniona jest ze wszystkich zaliczek na podatek w Niemczech (do tej pory było to do 600 euro).

Ważne, aby pamiętać, że zwolnienie z podatku dotyczy wyłącznie gratyfikacji a nie samego wynagrodzenia – w kwestii rozliczenia pracowników delegowanych do Niemiec nic się nie zmienia.

Bonus ma pomóc wynagrodzić pracownikom ciężką pracę podczas epidemii.

Nowy dekret obejmuje specjalne świadczenia, które pracownicy zatrudnieni w Niemczech mogą otrzymać do 31 grudnia 2020 roku.

Warunkiem jest, aby świadczenia i dodatki były wypłacane bonusowo do należnych wynagrodzeń.

Nowe zwolnienie podatkowe początkowo było przeznaczone przede wszystkim dla wymagającego personelu, na przykład  do pracowników szpitali lub w sektorze sprzedaży detalicznej żywności. Po namysłach, rząd federalny nie chcąc dzielić zawodów na ważne i mniej ważne w obecnej sytuacji, zdecydował o możliwym uhonorowaniu wszystkich pracowników w każdej branży. Powyższe dotyczy również osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin.

We wszystkich przypadkach konieczne jest, aby pamiętać o premia w trakcie rozliczania pracowników delegowanych i uwzględnić ją na liście płac.

Benefit przysługuje pracodawcom delegującym pracowników do Niemiec, którzy opłacają zaliczki na podatek w Niemczech a składki na ubezpieczenie zdrowotne w Polsce (ZUS), oraz gdy obie te składniki są płacone u naszych zachodnich sąsiadów.

Dodatek dla polskich pracowników w Niemczech

Epidemia rozprzestrzeniająca się w Europie, wiąże się z wprowadzaniem ograniczeń mających wpływ na codzienne życie oraz pracę Polaków. Aby możliwe było zachowanie miejsc pracy, rządy szukają sposobów na wprowadzenie udogodnień dla pracowników zatrudnionych w Niemczech dojeżdżających do pracy.

Władze Brandenburgii i Meklemburgii – Pomorza Przedniego zgodziły się na wprowadzenie środków pomocy finansowej, będącej odpowiedzią na wprowadzenie w Polsce 14-dniowej kwarantanny dla wszystkich osób powracających zza granicy. Jeżeli pracownicy zdecydują się na pozostanie w Niemczech, zamiast powrotu do Polski, mogą otrzymać dodatek w wysokości 65 euro dziennie. Ma to pozwolić pokryć koszty zakwaterowania i wyżywienia na terenie Niemiec. Dodatkowo członkowie rodziny pracownika, którzy również pozostają w Niemczech, mogą liczyć na 20 euro dziennie.

Komu przysługuje dodatek?

Na pomoc mogą liczyć pracownicy delegowani do Niemiec lub zatrudnieni w Niemczech bezpośrednio u niemieckiego pracodawcy. Praca w Niemczech nie powinna być krótsza niż 3 tygodnie.

Jak długo będzie wypłacany dodatek?

Obecnie możliwa jest dopłata przez trzy miesiące, czyli do 30 czerwca. Można się również starać o odzyskanie dodatku wstecz, maksymalnie od 27 marca.

W jaki sposób można wnioskować o jego wypłatę?

Wnioskodawcą jest pracodawca, który powinien złożyć deklarację w odpowiedniej instytucji – dla Maklenburgii – Pomorza Przedniego będzie to Urząd ds. Zdrowotnych i Społecznych (Landesamt für Gesundheit und Soziales), a w przypadku Branderburgii odpowiednia Izba Handlowa (IHK: Industrie-und Handelskammer).

Pracownicy powinni pisemnie potwierdzić otrzymanie środków od pracodawcy.

Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania dotyczące delegowania pracowników do Niemiec zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327

Zapisz się do Newslettera!