W lipcu 2021 roku procedura rozliczenia podatku VAT – VAT MOSS dotycząca sprzedaży usług telekomunikacyjnych, elektronicznych i nadawczych została zastąpiona przez procedurę VAT OSS (One Stop Shop), która oprócz usług obejmuje również sprzedaż wysyłkową towarów dla tych podmiotów. Dzięki procedurze VAT OSS możliwe jest rozliczanie podatku bez konieczności rejestracji do VAT w każdym kraju w którym następuje sprzedaż.
Kiedy można skorzystać z VAT OSS?
Aby móc rozliczyć podatek w oparciu o tę procedurę należy dokonać dobrowolnej rejestracji, która nie wpłynie ani na możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT ani na rejestrację do VAT-UE, natomiast skorzystać mogą z niej jedynie przedsiębiorstwa świadczące usługi lub sprzedające towary osobom prywatnym a nie innym firmom. Korzyści jakie płyną z tego rozwiązania to przede wszystkim możliwość rozliczania VAT w Polsce – na przykład w przypadku sprzedawców, jeśli kwoty transakcji nie przekroczą limitu 10 000 euro (dla polskich firm po przeliczeniu na złotówki limit ten ustalony został na 42 000 zł. Nawet przekroczenie tego limitu nie spowoduje konieczności rejestracji do VAT za granicą – co prawda wymagane będzie wystawianie faktur z zastosowaniem zagranicznych stawek VAT, jednak zarówno sam podatek jak i deklaracja składane będą w Polsce. Dzięki temu przedsiębiorcy nie są zmuszeni do ponoszenia kosztów związanych z korzystaniem z usług biur księgowych w Niemczech.
Jak wygląda rejestracja do VAT OSS?
Organem odpowiedzialnym dla przedsiębiorców posiadających siedzibę w Polsce jest Drugi Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście – do 10. miesiąca następującego po miesiącu transakcji należy zgłosić drogą elektroniczną formularz VIU-R. Wniosek musi zostać potwierdzony przy pomocy podpisu elektronicznego – nie ma możliwości rejestracji za pomocą np. profilu zaufanego. Dlatego jeśli nie posiadają Państwo zarejestrowanego podpisu elektronicznego można skorzystać z pomocy pełnomocnika.
Korzystając z procedury VAT OSS należy rozliczyć podatek VAT za pomocą dedykowanej deklaracji VIU-DO, którą również składa się droga elektroniczną do II US w Warszawie-Śródmieście.
Deklaracja powinna zostać złożona do ostatniego dnia miesiąca następującego po rozliczanym kwartale – nie obowiązuje przy tym przesunięcie na kolejny dzień roboczy, dlatego należy zwrócić uwagę na to, czy ostatni dzień miesiąca nie wypada np. w święto i odpowiednio wcześnie przygotować deklarację.
Procedura VAT OSS – korzyści
Rejestracja do VAT OSS z pewnością jest dużym uproszczeniem dla podatników dzięki możliwości uniknięcia rejestracji do zagranicznego VAT, co wymagałoby znajomości obowiązującego prawa lub narażałoby na dodatkowe koszty. Nawet jeśli usługi świadczone byłyby w kilku krajach, wystarczy złożenie jednej deklaracji w języku polskim do urzędu w Warszawie.
Niezależnie od tego w jaki sposób planują Państwo rozliczać podatek VAT, prowadzenie działalności w Niemczech zawsze warto skonsultować ze specjalistą, dlatego zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.