Prowadzenie lub założenie firmy w Niemczech może się wiązać z obowiązkiem rejestracji do VAT na terenie tego kraju. Podobnie jak w Polsce, niemiecki VAT – Umsatzsteuer opłacany jest zarówno od towarów jak i usług.
Kiedy zatem Polski przedsiębiorca powinien zarejestrować się do niemieckiego VATu? Na pojawienie się takiego obowiązku powinny uważać przede wszystkim osoby zakładające firmy w Niemczech, które zajmują się importem towarów, firmy budowlane oraz transportowe. Pojawia się on bowiem między innymi gdy:
1. sprzedajemy i wysyłamy towar na teren Niemiec a ich wartość przekroczy 100 000 euro rocznie;
2. sprzedawany towar został zakupiony lub magazynowany w Niemczech i nigdy nie opuścił granic tego kraju;
3. usługi budowlane czy remontowe są wykonywane na zlecenie osób prywatnych, lub do ich realizacji został zatrudniony podwykonawca;
4. transport osób odbywa się na terenie Niemiec – dotyczy to również sytuacji w których autobus docelowo zatrzymuje się w innym kraju (np. Belgii) ale po drodze przejeżdża przez teren Niemiec.
Jakie konsekwencje niesie ze sobą rejestracja do niemieckiego VAT?
Po dokonaniu zgłoszenia pojawia się obowiązek rozliczenia Umsatzsteuer za pomocą deklaracji rocznej (Umsatzsteuerjahreserklärung) oraz deklaracje wstępne – kwartalne lub miesięczne na podstawie których opłacana jest zaliczka na podatek.
Podatnik ma również obowiązek składania Zusammenfassende Meldung (podsumowania dokonanych transakcji) do 25. dnia każdego miesiąca.
Jeżeli planują Państwo założenie spółki w Niemczech a temat niemieckiego VATu budzi Państwa wątpliwości, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.