2020-02-11 14:59:04
Roczne karty podatkowe w Austrii i Niemczech

Roczna karta podatkowa to podstawowy dokument jaki otrzymują pracownicy po zakończonym roku podatkowym.

Zarówno niemiecką (Lohnsteuerbeschainigung) jak i austriacką (Lohnzettel/L16) kartę podatkową możemy nazwać odpowiednikiem polskiego PIT-11.

Bildschirmfoto_2019-01-10_um_10.30.32

Lohnsteuerbeschainigung (LSB) pracodawca powinien wystawić najdalej do końca lutego roku następującego po roku zatrudnienia (czyli za pracę w roku 2019 dokument powinien zostać wystawiony do 29.02.2020). Zawiera podstawowe dane pracodawcy oraz pracownika (np. numer identyfikacyjny) oraz szczegółowe informacje dotyczące zatrudnienia. Zapisane są w formie tabelki, na której znajduje się około 35. pozycji (może być ich więcej w zależności od sytuacji podatnika). Najważniejsze informacje jakie tam znajdziemy to:

 1. Daty zatrudnienia
 2. Wynagrodzenie brutto
 3. Podatek dochodowy
 4. Podatek solidarnościowy, a także, jeśli wskazane zostało wyznanie podatek kościelny
 5. Wysokości diet wypłacanych przez pracodawcę – np. dojazdy do pracy
 6. Składki opłacane przez pracodawcę na terenie Niemiec – np. ubezpieczenie zdrowotne czy emerytalne.
 7. Dodatki do wynagrodzenia – np. winterbauumlage (dodatek dla pracowników budowlanych niemogących pracować ze względu na warunki pogodowe)

Na dokumencie znajdą się również informacje o klasie podatkowej, która warunkuje obowiązek rozliczenia.

L2018210R

Lohnzettel (L16) otrzyma każdy pracownik legalnie zatrudniony w Austrii najdalej do końca stycznia w formie elektronicznej oraz do końca lutego w formie papierowej. Podobnie jak na dokumencie niemieckim, znajdą tam Państwo podstawowe dane pracownika i pracodawcy. Konkretne pozycje na dokumencie opisane są liczbą od 210 do 260. Dzięki temu na L16 znaleźć można:

 1. Przychody oraz odprowadzony podatek
 2. Składki na ubezpieczenia społeczne a także informacje w jakim okresie były opłacane
 3. Dodatki – np. za dojazdy do pracy
 4. Charakter wykonywanej pracy – np. fizyczna czy umysłowa
 5. ubezpieczenia
 6. Adres wykonywanej pracy

W Niemczech i Austrii pracodawcy wystawiają również Abrechnungi czyli miesięczne odcinki od wypłaty. Znajdują się tam podstawowe informacje dotyczące zatrudnienia, dochodów, odprowadzonego podatku czy zapłaconych składek.

Jeśli szukają Państwo pomocy w przygotowaniu i dystrybucji kart podatkowych dla pracowników, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!