Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-03-04 12:08:46
Rozliczenie podatku w Austrii

Jeśli pracowałeś w Austrii i zastanawiasz się jak się rozliczyć – dobrze trafiłeś! Poniżej wyjaśniamy na co zwrócić uwagę oraz kto powinien rozliczyć się przed austriackim Finanzamtem.

O czym warto pamiętać?

Kto posiada obowiązek rozliczenia przed urzędem skarbowym w Austrii?

Pracownicy, którzy posiadają lub posiadali zameldowanie w Austrii oraz tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli pracowały w Austrii powyżej 183 dni a ich dochody w przynajmniej 90% opodatkowane zostały na terenie Austrii;
Zleceniobiorcy, którzy posiadali w roku ubiegłym więcej niż jednego pracodawcę;
Osoby, które otrzymały wezwania do rozliczenia bezpośrednio z Finanzamtu.

Najważniejsze dokumenty:

Roczna karta podatkowa czyli Lohnzettel (L16)

Dokument ten zawiera nie tylko informacje o przychodach pracownika i pobranym podatku, ale również kwoty składek odprowadzanych na ubezpieczenia społeczne czy wysokość dodatków wypłacanych przez pracodawcę np. za dojazdy do pracy. Dodatkowo można dzięki niemu zweryfikować nr ubezpieczenia, dane pracodawcy czy też daty oraz miejsca wykonywanych prac.

Zaświadczenie o EU/EEA

Polacy rozliczający podatek w Austrii powinni pozyskać w swoim urzędzie skarbowym w Polsce druk o nazwie zaświadczenie EU/EEA. Jest to dokument potwierdzający uzyskane dochody w Polsce.

Czy przysługuje mi zwrot nadpłaconego podatku?

Kwota możliwa do odzyskania zależy od kilku czynników – przede wszystkim istotna jest wysokość dochodów, jakie zaliczki zostały opłacone na poczet podatku a także okres zatrudnienia w Austrii i dochody osiągane poza terenem tego kraju.

Na najkorzystniejsze rozliczenie mogą liczyć osoby, których dochody nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, wynoszącej 11 000 euro. Jeżeli dochody są wyższe, warto wnioskować o doliczenie ulg podatkowych pozwalających na zwiększenie kwoty zwrotu.

Aby było to możliwe, należy pamiętać o dołączeniu do rozliczenia rachunków lub faktur za koszty ponoszone z tytułu wykonywania pracy w Austrii.
Aby mieć pewność w temacie swojego rozliczenia, warto z tą sprawą zwrócić się do specjalistów – w tym celu zapraszamy do kontaktu pod numerem: +48 61 222 72 74

Zapisz się do Newslettera!