Pomiędzy zawodem księgowego a doradcy podatkowego istnieją w Niemczech zasadnicze różnice – zarówno w kwestii wykształcenia i kwalifikacji jakie należy zdobyć, jak i w zakresie świadczonych usług. Czym zatem będą różnić się od siebie te dwa zawody?
Przede wszystkim, tytuł doradcy podatkowego, czyli Steuerberater jest prawnie chroniony i aby go otrzymać należy zdać państwowy egzamin – Steuerberaterprüfung. Aby zostać do niego dopuszczonym należy posiadać odpowiednie kwalifikacje – dyplom ukończenia studiów kierunkowych lub kształcenia zawodowego oraz praktykować zawód co najmniej kilka lat. Ponieważ doradca podatkowy bierze większą odpowiedzialność za wykonywane czynności, a do jego kompetencji należy również consulting w kwestiach związanych z prowadzeniem biznesu, powinien on posiadać również przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu niemieckiego prawa gospodarczego czy obywatelskiego.
Do podstawowych zadań, z jakimi warto zwrócić się do doradcy należą:
• Wsparcie w kwestiach podatkowych, przygotowanie rocznych deklaracji;
• Reprezentacja przed zagranicznymi instytucjami;
• Szeroko pojęte doradztwo biznesowe;
• Analiza kosztów i ryzyka związanego z prowadzeniem działalności;
• Powiernictwo czy mediacje kontraktów w Niemczech.
Zawód księgowego również wymaga odpowiedniego przygotowania, chociaż warunki do jego pełnienia nie są tak restrykcyjne jak w przypadku Steuerberatera.
Osoby, które chcą prowadzić działalność księgową powinny przejść odpowiednie szkolenie – najbardziej prestiżowym będzie uzyskanie certyfikatu księgowego – Geprüfter Bilanzbuchhalter. Aby go otrzymać należy pomyślnie przejść egzamin państwowy w Izbie Przemysłowo-Handlowej – podejście do egzaminu możliwe jest po zdobyciu odpowiedniego kształcenia i odbyciu wystarczająco długiej praktyki zawodowej.
Zadania księgowości obejmować będą przede wszystkim prace związane z prowadzeniem dokumentacji firmy:
• Księgowanie wszystkich transakcji w tym: wypłat wynagrodzeń, wydatków i przychodów, rozliczeń faktur z klientami itp.;
• Odpowiednie zabezpieczenie i przechowywanie dokumentów płacowych, również tych sporządzanych online;
• Prowadzenie zapisów księgowych, np. księgi dostaw towarów czy księgi kasowej;
• Przygotowanie i złożenie w urzędzie deklaracji VAT;
• Przygotowanie i złożenie w urzędzie deklaracji podatkowej firmy i wyliczenia zysków.
Ponieważ wymagania oraz obowiązki księgowych w Niemczech i w Polsce będą się różnić, warto skorzystać z pomocy specjalisty odpowiednio zaznajomionego z obowiązującym w Niemczech prawem i zasadami. Jeśli szukają Państwo pomocy w prowadzeniu działalności w Niemczech, zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.