Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2021-02-18 10:27:47
SOKA-GERÜSTBAU - kasa urlopowa dla branży rusztowań

Sozialkasse des Gerüstbaugewerbes (SOKA-GERÜSTBAU) to kasa urlopowa dla pracowników budowlanych, dedykowana przedsiębiorstwom zajmującym się rusztowaniami. Firmy, które będą podlegać pod tę branżę to przedsiębiorstwa świadczące usługi takie jak: wykonywanie rusztowań; mocowanie siatek i plandek do rusztowań; wypożyczanie materiałów na rusztowania; obsługa logistyki rusztowań, a także wykonywanie związanych z tym czynności administracyjnych czy organizacyjnych.

Jeżeli nie są Państwo pewni, czy wykonywane przez Państwa prace podlegają pod tę branżę, warto to zweryfikować bezpośrednio w kasie urlopowej.

Ze względu na to, że wielu pracowników z tej branży nie będzie zatrudnionych cały rok u tego samego pracodawcy, kasa urlopowa ma zabezpieczyć prawo pracowników do płatnego wypoczynku. Dzięki składkom odprowadzanym przez przedsiębiorców, firma udzielająca urlop pracownikowi otrzyma zwrot części dodatku urlopowego od SOKA-GERÜSTBAU.

Zabezpieczenie prawa do wypoczynku  to nie jedyne korzyści oferowane przez kasę urlopową. Firmy z siedzibą na terenie Niemiec mogą dodatkowo liczyć na między innymi: wypłatę zasiłku pomostowego (związanego z przestojem w pracy spowodowanym warunkami atmosferycznymi); dodatek zimowy czy też możliwość udziału w szkoleniu zawodowym.

Obowiązek opłacania składek do kasy urlopowej, mają zarówno niemieccy przedsiębiorcy, jak i firmy delegujące pracowników do Niemiec, chyba, że wykażą one, że w kraju pochodzenia odprowadzają już składki do porównywalnej instytucji za każdego delegowanego pracownika.

Wysokość odprowadzanej składki różni się dla firm niemieckich oraz przedsiębiorstw delegujących.

Firmy mające siedzibę w Niemczech opłacają składki w wysokości:

• 25% wynagrodzenia brutto wszystkich pracowników

Oraz

• 11 euro miesięcznie za każdego pracownika technicznego/handlowego

Ponieważ firmy delegujące pracowników do Niemiec nie mają prawa do dodatkowych świadczeń, składki są odpowiednio obniżone i wynoszą 19,4% wynagrodzenia brutto pracowników świadczących prace fizyczne.

Składki należy opłacić do 15 dnia każdego miesiąca – w przypadku niedotrzymania terminu naliczane są odsetki za każdy dzień zwłoki. Należy pamiętać, że to firma delegująca, a nie kasa urlopowa, ma obowiązek wyliczenia należnych odsetek. Niezbędne jest również złożenie raportu składkowego – jeżeli w danym miesiącu rozliczeniowym pracownicy nie byli zatrudnieni w firmie, należy złożyć do SOKA-GERÜSTBAU deklarację zerową.

Jeżeli szukają Państwo pomocy w zakresie delegowania pracowników do Niemiec zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!