2019-06-25 13:28:52
Steuernummer

Jest to numer identyfikacji podatkowej, nadawany przez odpowiedni Urząd Skarbowy Finanzamt w Niemczech.

Służy on do identyfikacji firmy oraz  możliwości opłacania zaliczek na podatek pracowników do niemieckiego fiskusa.

Jest złożony z 10 lub 11 cyfr. Ciąg cyfr w tym numerze nie jest przypadkowy i ma swoje znaczenie:

Pierwsze 2 do 3 to numer urzędu skarbowego BUFA-Nr., kolejne liczby to rejon w którym znajduje się miejsce wykonywania prac, co ciekawostką dopiero ostatnie liczby to indywidualny numer dla firmy.

Niemieccy kontrahenci bardzo często wymagają posiadania tegoż numeru przez polskie przedsiębiorstwa gdy świadczone prace na terenie Niemiec mogą być dłuższe niż pół roku.

Ma to na celu zmusić firmy z Polski do zadeklarowania swoich planów związanych z wykonywaniem zleceń w Niemczech. Często wiąże się to również z koniecznością dokładnego wykazu kiedy oraz jakie prace będą wykonywane.

Tym sposobem niemiecki urząd weryfikuje czy zatrudnienie w Niemczech jest legalne, weryfikuje czy nie powstaje zakład podatkowy i dba o warunki oraz płace również pracowników delegowanych.

Przedsiębiorstwo z Polski, chcące uzyskać numer identyfikacji podatkowej Steuernummer będzie proszone przez Finanzamt o dane takie jak:

– Liczba pracowników, którzy będą wykonywać pracę na terenie Niemiec
– Planowany czas prac w Niemczech
– Profil przedsiębiorstwa – dokładny opis
– Informacje odnośnie miejsca wykonywania prac, lokalizacji firmy oraz o dodatkowych pomieszczeniach biurowych oraz gospodarczych
– Dane personalne osoby reprezentującej interesy firmy

Urząd Finanzamt na podstawie otrzymanych informacji oraz  przekazanych dokumentów  wydaje polskiemu przedsiębiorcy niemiecki numer podatkowy i określa jaki rodzaj podatku musi zostać odprowadzony przez zagraniczne przedsiębiorstwo w Niemczech. Steuernummer mogą pozyskać nie tylko osoby decydujące się na zakładanie firmy w Niemczech, ale również pracodawcy rozpoczynający delegowanie pracowników do Niemiec.

Zapisz się do Newslettera!