Oprócz ogólnokrajowych ustaw i rozporządzeń, warunki zatrudnienia w Austrii znajdują się przede wszystkim w obowiązujących w kraju układach zbiorowych. Czym dokładnie są obowiązujące w Austrii układy oraz jakie informacje się tam znajdują?
Czym jest układ zbiorowy (Kollektivvertrag)?
Układy zbiorowe to po prostu zbiorowe umowy o pracę zawierane między przedsiębiorstwami a przedstawicielami związków zawodowych. Ich postanowienia mają skutek normatywny, co oznacza, że pracodawcy mają obowiązek przestrzegania ich postanowień na równi z ustawami czy rozporządzeniami rządowymi, a zawierane indywidualnie umowy o prace nie mogą zawierać mniej korzystnych ustaleń niż te zapisane w układach zbiorowych. Zweryfikowanie i przestrzeganie układów zbiorowych jest niezbędne aby możliwe było legalne delegowanie pracowników do Austrii.
Jakie informacje znajdują się w Kollektivvertrag?
• Płaca minimalna w Austrii – nie obowiązują ustawy, które odgórnie narzucałyby sztywno ustaloną stawkę godzinową. Wynagrodzenie oparte jest na ustaleniach spisanych w układzie zbiorowym, które dotyczą wszystkich pracowników danej branży, niezależnie od tego, czy są oni członkami związków zawodowych, czy nie. Co najmniej minimalne wynagrodzenie powinny otrzymać wszystkie osoby wykonujące tam pracę, również pracownicy delegowani do Austrii.
• Dodatki do wynagrodzenia – praca w święta, nadgodziny czy też praca w trybie zmianowym może wymagać od pracodawcy konieczność uwzględnienia specjalnych dodatków przy obliczaniu wynagrodzenia. Ich wysokość oraz zasady wypłacania również znajdują się w układzie obowiązującym daną branżę lub konkretne przedsiębiorstwo.
• „Trzynastki” oraz „czternastki” – premie świąteczne (Weihnachtsgeld) oraz urlopowe (Urlaubsgeld) często bywają nazywane odpowiednio trzynastą oraz czternastą pensją. Zazwyczaj wypłacane są w wysokości równej miesięcznemu wynagrodzeniu, chociaż zdarzają się przypadki, w których wpłacane kwoty są niższe. Dokładna wysokość premii, czas jej wypłacenia oraz to, czy dany pracownik ma prawo do jej otrzymania jest w Austrii regulowane układem zbiorowym oraz umową o pracę.
• Ponadto w układach zbiorowych znajdują się dodatkowe ustalenia dotyczące wybranej branży lub grupy pracowników, takie jak przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy, czasu pracy czy dodatkowych diet wypłacanych niezależnie od wynagrodzenia.
Gdzie można znaleźć obowiązujące umowy zbiorowe?
Zgodnie z austriackim prawem pracy, każde przedsiębiorstwo powinno udostępnić układ zbiorowy do wglądu dla wszystkich pracowników. Jeżeli decydują się Państwo na delegowanie pracowników do Austrii, przed rozpoczęciem pracy należy zweryfikować układ zbiorowy bezpośrednio z przedsiębiorstwem przyjmującym pracowników.
Kogo obejmuje układ zbiorowy?
W Austrii obowiązuje kilkaset różnych układów zbiorowych, i szacuje się, że ich ustalenia obowiązują około 98% wszystkich pracowników zatrudnionych w tym kraju. Również pracownicy delegowani do Austrii oraz wynajmowani do pracy podlegają pod ustalenia zawarte w tych układach.
Jeżeli szukają Państwo wsparcia w delegowaniu pracowników do Austrii zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.