Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2019-06-27 08:37:28
Ulgi podatkowe w Austrii

System podatkowy w Austrii przewiduje możliwość odliczenia podatnikowi określonych kosztów, które ponosił on podczas pracy za granicą. Pozwala to znacznie podwyższyć kwotę zwrotu podatku możliwą do odzyskania z austriackiego urzędu skarbowego. Ulgi te mają zastosowanie w sytuacji, gdy końcowa kwota zwrotu jest niższa niż suma wszystkich zapłaconych składek.

Podstawowymi ulgami możliwymi do odliczenia w rocznej deklaracji podatkowej w Austrii są: prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego, dojazdy do pracy na terenie Austrii, sprawowanie opieki nad dzieckiem oraz ulga dla rodzin wielodzietnych.

Szansa na przyznanie przez austriacki urząd skarbowy wszelkich diet znacznie się zwiększa, jeśli podatnik załączy odpowiednie potwierdzenia świadczące o ponoszonych kosztach z tytułu zatrudnienia w Austrii.

Prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego

Ulga na prowadzenie podwójnego gospodarstwa domowego umożliwia odliczenie kwoty 244,25 € miesięcznie, czyli 2931 € rocznie z tytułu utrzymywania mieszkania w Polsce i Austrii. Na potwierdzenie ponoszonych kosztów warto dołączyć do deklaracji umowy najmu lub rachunki świadczące o utrzymywaniu dwóch mieszkań. W ramach tej diety można odliczyć także koszty podróży do rodziny, a do ich poświadczenia w urzędzie przydatne będą paragony za paliwo lub bilety.

Dojazdy do pracy

Urząd skarbowy w Austrii pozwala na odliczenie kosztów dojazdów do pracy, jeśli pracownik miał dostęp do środków komunikacji, a miejsce pracy znajdowało się minimum 20 km od miejsca zamieszkania. Do uwzględnienia tej ulgi w deklaracji potrzebne są dokładne adresy pracy i zamieszkania na terenie Austrii oraz ilość odbywanych przejazdów na przestrzeni miesiąca.

Ulga z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem

Powyższa ulga dotyczy podatników, którzy pobierali zasiłek rodzinny „Familienbeihilfe” przez co najmniej 6 miesięcy oraz osób posiadających dzieci do 10 roku życia lub do 16 roku życia w przypadku dzieci niepełnosprawnych. Dieta ta pozwala także na odliczenie kosztów związanych z opieką w przedszkolu lub internacie.

Odliczenie dla rodzin wielodzietnych

Ulga dla rodzin wielodzietnych przysługuje rodzicom, jeśli posiadają więcej niż troje dzieci. Uwzględniając tę dietę można odliczyć 20 € miesięcznie na każde dziecko. Warunkiem uzyskania tej ulgi jest osiągnięcie rocznego dochodu nie wyższego niż 55000 €.

Inne odliczenia

Istnieje możliwość odliczenia kosztów poniesionych z tytułu kupna odzieży roboczej, literatury fachowej czy przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, jeśli podatnik przedłoży w urzędzie rachunki za powyższe artykuły.

Zapisz się do Newslettera!