2023-07-03 10:32:58
Urlop w Niemczech a w Polsce

Pracownikom zatrudnionym i oddelegowanym do Niemiec przysługiwać będzie niemiecki wymiar urlopu. Zasady jego przyznawania i wykorzystania mogą jednak w pewnych aspektach różnić się od tych obowiązujących w Polsce.

Wymiar urlopu

W Polsce liczba dni urlopowych do wykorzystania w ciągu roku zależy od stażu pracy (do którego wliczane są również zakończone okresy nauki). Pracownikom na pełnym etacie (40h przez 5 dni w tygodniu) przysługiwać będzie zatem 20 lub 26 dni urlopu – jeśli staż pracy przekracza 10 lat.

W Niemczech minimalny wymiar urlopu zależy od liczby dni roboczych w tygodniu i wynosi 20 dni dla osób pracujących 5 dni tygodniowo oraz 24 w przypadku 6-dniowego tygodnia pracy. W praktyce jednak przysługujący urlop może być  wyższy w zależności od branży czy obowiązującego układu zbiorowego  – jego górny próg wyniesie zazwyczaj 30 dni. Liczba przysługujących dni urlopu nie zwiększa się jednak w zależności od stażu pracy.

Prawo do urlopu

Podejmując pierwszą w życiu pracę w Polsce pracownik nabywa prawa do urlopu po upływie miesiąca –  wymiarze 1/12 przysługującego urlopu rocznego. W Niemczech możliwość skorzystania z  urlopu przysługuje dopiero po 6 miesiącach zatrudnienia – jeśli istnieje konieczność otrzymania dnia wolnego wcześniej, decyzja o jego przyznaniu należeć będzie jedynie od pracodawcy.

Rodzaje urlopu

Polski kodeks pracy wyróżnia kilka głównych rodzajów urlopu:

– wypoczynkowy (w ramach którego pracownikowi przysługują 4 dni urlopu na żądanie, którego zgłoszenie możliwe jest najpóźniej w dniu nieobecności w pracy);

– urlop macierzyński/rodzicielskibezpłatny;

–  wychowawczy (w wymiarze 36 miesięcy na obojga rodziców);

–  okolicznościowy, na wypadek ważnych lub nieprzewidzianych sytuacji osobistych takich jak ślub, narodzenie dziecka, czy pogrzeb bliskiego członka rodziny.

W Niemczech spotkamy się również z urlopem wypoczynkowym a także wychowawczym (Elternzeit), który  przyznawany jest na maksymalnie 3 lata na każde dziecko. Zarówno w Niemczech jak i w Polsce pracodawca nie ma prawa odrzucić wniosku pracownika o urlop wychowawczy, a podczas jego trwania przysługuje ochrona przed zwolnieniem – po zakończeniu urlopu pracownik powinien wrócić na to samo, lub podobne stanowisko jakie obejmowane było przed skorzystaniem z urlopu.

W obu krajach wniosek o urlop powinien zostać złożony w sposób określony przez pracodawcę (np. za pośrednictwem dedykowanego programu komputerowego). Aby możliwe było rozpoczęcie urlopu, powinien on zostać zaakceptowany przez pracodawcę – jeśli występują ku temu przesłanki, pracownik może otrzymać odmowę przyznania urlopu np. w przypadku braków kadrowych czy w sytuacji w której urlop uniemożliwiłby dokończenia zadania z konkretnym terminem jego oddania.

Niewykorzystany urlop

I w Niemczech i w Polsce, pracownik powinien wykorzystać urlop w pełnym wymiarze w roku, w którym on przysługuje. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, w której pracownik nie skorzystał z urlopu, zaległe dni można zazwyczaj wykorzystać w kolejnym roku kalendarzowym. Jeśli stosunek pracy ustanie, a pracownikowi pozostaną niewykorzystane dni urlopowe, zarówno w Niemczech ja i w Polsce powinien on mieć wypłacony ekwiwalent za każdy przysługujący dzień wolny.

Urlop dla pracowników delegowanych do Niemiec

Zasady przyznawania urlopu osobom zatrudnionym w polskiej firmie i oddelegowanym, lub użyczonym w ramach pracy tymczasowej do Niemiec, będą różnić się, niż w przypadku osób zatrudnionych bezpośrednio w tylko jednym z państw. Aby prawidłowo określić przysługujące dni wolne, należy wtedy wziąć pod uwagę wiele czynników: to, czy praca wykonywana jest naprzemiennie w dwóch krajach czy zasadę korzystności, według której obowiązują te warunki zatrudnienia, które są dla pracownik bardziej opłacalne.

Delegując pracowników do Niemiec należy w szczególności zwrócić uwagę na wyjątki obejmujące konkretne branże, np. agencje pracy tymczasowej czy branżę budowlaną, w której zasady przyznawania dni wolnych są ustalane przez kasę urlopową Soka-bau.

Pewność, że Państwa pracowników oddelegowanych obejmują poprawne warunki zatrudnienia zagwarantuje współpraca ze specjalistą, dlatego zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!