Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-01-23 14:17:21
Ustawa MiLoG

Mindestlohngestez (w skrócie: MiLoG) to obowiązująca ustawa o płacy minimalnej w Niemczech. Ustawa obowiązująca od 2015 roku i jest jednym z podstawowych elementów niemieckiego prawa pracy. Płaca minimalna w Niemczech obowiązuje każdą osobę wykonującą pracę na terenie Niemiec, a jej wysokość zależna jest od wykonywanego zawodu – nie może być jednak niższa niż ogólna stawka wynosząca w obecnym roku 9,35 euro.

Zgodnie z postanowieniami tej ustawy, również delegowanie pracowników do Niemiec wymaga wypłacania im stawek równych przynajmniej płacy minimalnej w Niemczech. MiLoG reguluje nie tylko płace, ale również czas pracy. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik w Polsce zatrudniony jest w oparciu o umowę o pracę czy zlecenie – ustawa o płacy minimalnej obejmuje każdą osobę zatrudnioną w Niemczech. Wyjątkiem jest świadczenie usług w oparciu o samozatrudnienie, w którym nie obowiązują ustawowa płaca minimalna w Niemczech. Nie oznacza to jednak, że zarejestrowanie własnej działalności jest sposobem na ominięcie wymagań ustawy MiLoG. Jeśli bowiem umowa takiej osoby zostanie zweryfikowana przez służby celne i zakwalifikowana jako stosunek pracy, działalność gospodarcza może zostać uznana za jedynie pozorną, co niesie za sobą konsekwencje prawne oraz finansowe ze strony niemieckich instytucji.

Ustawa budzi wątpliwości wśród polskich przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących działalność w zakresie usług transportowych. Ustawa bowiem nie bierze pod uwagę mobilnego charakteru pracy, co powoduje problemy w rozliczaniu zawodowych kierowców. Ponieważ Zollamt (niemiecki urząd celny) może prowadzić szczegółowe kontrole, decydując się na świadczenie usług na terenie tego kraju należy pamiętać, że kierowców również obowiązuje płaca minimalna w Niemczech – wyjątkiem mogą być jedynie przewozy tranzytowe (np. punkt docelowy kierowcy znajduje się w innym kraju, ale musi on przejechać przez Niemcy aby tam dotrzeć). Kary za prowadzenie działalności niezgodnie z postanowieniami Mindestlohnegestez mogą sięgać nawet 500 000 euro.

Pracodawcy korzystający z MiLoG mają obowiązek spełniać wymogi administracyjne takie jak prowadzenie bieżącej ewidencji czasu pracy w języku niemieckim oraz prawidłowe przechowywanie i udostępnianie dokumentów dotyczących płac pracowników przez okres 2 lat.

Jeśli mają Państwo pytania w tym temacie, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!