Pozostając w temacie niemieckiej ustawy regulującej pracę tymczasową (AüG), dzisiaj przybliżymy Państwu kolejne zapisy tej ustawy. Artykuł, w którym opisujemy pierwszą część ustawy przeczytają Państwo tutaj.
Wydanie Licencji Agencji Pracy Tymczasowej
Aby uzyskać pozwolenie na użyczanie pracowników należy pamiętać o kilku zasadach:
1. Licencja udzielana jest na pisemny wniosek (więcej o tym, jakie dokumenty przygotować do złożenia wniosku przeczytają Państwo tutaj);
2. Pozwolenie może zostać wystawione z zastrzeżeniem dodatkowych warunków i wymogów, które mają na celu zagwarantowanie, że nie wystąpią żadne przesłanki do odmowy wydania zezwolenia;
3. Licencja może zostać wydana z zastrzeżeniem możliwości jej cofnięcia, jeśli ostateczna ocena wniosku jest niemożliwa;
4. Licencja jest ważna przez okres jednego roku, i najpóźniej 3 miesiące przed upływem jej ważności należy złożyć wniosek o jej przedłużenie o kolejny rok;
5. Jeśli przez trzy kolejne lata przedsiębiorstwo otrzymało przedłużenie pozwolenia na użyczanie pracowników, może zostać ono udzielone na czas nieokreślony. Licencja wygaśnie jednak, jeśli agencja nie korzysta z niej przez okres trzech lat.
Odmowa wydania Licencji
Wniosek o uzyskanie pozwolenia na użyczanie pracowników może zostać odrzucony, jeśli istnieją uzasadnione podejrzenia, że przedsiębiorca:
1. Nie jest wystarczająco wiarygodny aby móc prowadzić działalność agencji pracy tymczasowej, w szczególności, jeśli wcześniej nie przestrzegał obowiązków związanych z:
a) Zgłoszeniem do ubezpieczenia i opłacaniem składek na ubezpieczenie;
b) Odprowadzaniem zaliczek na podatek dochodowy;
c) Legalnym zatrudnieniem pracowników pochodzących z tzw. Państw Trzecich;
d) Nieprzekraczaniem maksymalnych okresów delegowania pracowników;
2. Ze względu na strukturę firmy nie będzie w stanie wypełnić podstawowych obowiązków pracodawcy;
3. Nie zapewnia użyczanemu pracownikowi należnych warunków zatrudnienia, np. w kwestii wynagrodzenia.
Przedsiębiorcy będący obywatelami państw członkowskich EOG otrzymują Licencję Agencji Pracy Tymczasowej na takich samych zasadach jak obywatele Niemiec. Jeśli prowadzą Państwo agencję pracy tymczasowej i chcą Państwo rozpocząć użyczanie pracowników do Niemiec, oferujemy wsparcie w kwestii uzyskania licencji, przygotowania firmy do legalnego delegowania oraz rozliczania płacowego pracowników.
Zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327. Zachęcamy również do śledzenia artykułów pojawiających się na naszej stronie, na której wkrótce opublikujemy kolejne informacje dotyczące ustawy AÜG.