Istnieje wiele instytucji, których dane dostępne są również dla polskich przedsiębiorców prowadzących firmę w Niemczech, dzięki którym możliwe jest sprawdzenie klienta przed zdecydowaniem się na podjęcie współpracy. W zależności od rodzaju działalności prowadzonej przez klienta, możliwe są różne formy jego weryfikacji.
1. Rejestr handlowy
Unternehmensregister, czyli odpowiednik polskiego KRS to rejestr handlowy, za pomocą którego można zweryfikować informacje dotyczące większości spółek. Dostęp do podstawowych danych jest darmowy, natomiast za pobranie wypisu z rejestru wraz ze szczegółowymi informacjami pobierana jest opłata. Osoby prowadzące działalność jednoosobową nie mają jednak obowiązku zgłaszania wpisu do rejestru handlowego, mogą go jednak dokonać dobrowolnie i zostaną wtedy wpisane w rejestrze jako e.K. – eingetragener Kaufmann.
2. Rejestry w gminie
Jeśli nawiązują Państwo współpracę z osobą fizyczną, która nie dokonała wpisu w rejestrze handlowym, możliwe jest potwierdzenie danych w gminie, na terenie której została zgłoszona działalność. W tym celu warto poprosić klienta o udostępnienie potwierdzenia wpisu np. do izby handlowej (Handelskammer) a następnie skontaktować się z odpowiednią instytucją i potwierdzić zgłoszone dane. Jeżeli kontrahent nie chce lub nie może udostępnić wpisu, w uzasadnionych przypadkach możliwe jest zwrócenie się bezpośrednio do rejestru działalności z prośba o jego udostępnienie, jednak jego wydanie wiązać się będzie z koniecznością uregulowania opłaty.
3. Komisja Europejska
Na stronie internetowej komisji europejskiej można sprawdzić, czy udostępniony przez klienta numer USt-IdNr. (czyli numer identyfikacyjny VAT) rzeczywiście istnieje a przyszły klient jest zarejestrowany do niemieckiego podatku VAT, co w przyszłości ułatwi rozliczenie transakcji.
4. Finanzamt
Założenie firmy w Niemczech wiąże się z koniecznością jej zgłoszenia w odpowiednim urzędzie skarbowym i otrzymaniem numeru identyfikacji podatkowej – Steuernummer. Jeśli znają Państwo numer podatkowy kontrahenta możliwe jest zwrócenie się z prośbą o jego weryfikację do właściwego Finanzamtu, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie, czy firma z którą nawiązujemy współpracę rzeczywiście istnieje i jest zarejestrowana w niemieckim urzędzie skarbowym.
Oprócz konsultacji z instytucjami warto na bieżąco zwracać uwagę na wszelkie kwestie które mogą budzić Państwa wątpliwości takie jak nieścisłości i zapisy w umowach niezgodne z obowiązującymi w Niemczech zasadami, niechęć do udostępniania informacji pozwalających na weryfikację firmy czy niekorzystne warunki współpracy.
W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą, który pomoże przygotować czy zweryfikować dokumenty dotyczące współpracy z niemieckim klientem.