Obowiązek podatkowy na terenie Niemiec zależy od wielu czynników. Sam fakt wykonywania zleceń na terenie tego kraju nie przekłada się jednoznacznie na obowiązek opodatkowania firmy w Niemczech. Jak zatem wygląda to w praktyce?
Kiedy pojawi się obowiązek opodatkowania polskiej firmy w Niemczech?
Przedsiębiorcy rozpoczynający delegowanie pracowników do Niemiec powinni zwrócić uwagę na dwie najważniejsze kwestie w celu sprawdzenia obowiązku podatkowego w Niemczech: miejsce siedziby firmy oraz powstanie zakładu podatkowego na terenie Niemiec.
W przypadku firmy mającej główną siedzibę w Polsce, to właśnie nasz kraj będzie miejscem jej opodatkowania (jeżeli nie dojdzie do powstania zakładu.) Ważne jest jednak, aby siedziba firmy w Polsce nie istniała jedynie fikcyjnie. Jeżeli urząd skarbowy zweryfikuje, że większość zysków firmy pochodzi z Niemiec i to głównie na terenie tego kraju przebywa właściciel lub zarząd przedsiębiorstwa, możliwe jest uznanie, że rzeczywista siedziba firmy znajduje się w Niemczech. W konsekwencji przełoży się to na obowiązek opodatkowania jej w tym kraju.
Podobnie będzie w sytuacji, w której dojdzie do powstania zakładu podatkowego – wtedy pracodawca ma obowiązek nie tylko opodatkowania w Niemczech przychodów nie tylko firmy, ale również każdego pracownika zatrudnionego w danym miejscu. O tym, kiedy dojdzie do powstania zakładu podatkowego w Niemczech przeczytają Państwo tutaj.
Jakie firmy posiadają obowiązek weryfikacji obowiązku podatkowego w Niemczech?
Dokumenty do rzędu skarbowego powinny złożyć przede wszystkim osoby, które zdecydowały się na założenie firmy w Niemczech i otrzymały Steuernummer (numer podatkowy) oraz przedsiębiorstwa, które uprzednio otrzymały zwolnienie z podatku budowlanego (Freistellung).
Dlaczego jest ważne? Obowiązek uzyskania zwolnienia z podatku budowlanego stanowi formę kontroli polskich firm i w celu jego przedłużenia istotne jest udowodnienie, że wszelkie zlecenia wykonywane są w zgodzie z niemieckimi przepisami. Regularna weryfikacja obowiązku podatkowego w Niemczech oraz składanie deklaracji zerowych może znacznie ułatwić późniejszą procedurę przedłużenia zwolnienia z podatku.
W jaki sposób zweryfikować czy firmy świadczące usługi w Niemczech mają obowiązek rozliczenia podatków na terenie tego kraju?
W tym celu należy złożyć w niemieckim urzędzie skarbowym odpowiednie dokumenty, na podstawie których Finanzamt sprawdzi, czy firma powinna rozliczyć podatek w Niemczech, czy też nie. Wniosek pozwalający na weryfikację obowiązku, czyli Prüfung der Steuerpflicht powinien trafić do niemieckiego urzędu skarbowego przed upłynięciem terminu na złożenie rocznej deklaracji podatkowej, czyli standardowo do 31 lipca każdego roku. Firmy, które zaniedbają złożenie odpowiednich dokumentów mogą otrzymać wezwanie lub upomnienie z urzędu.
Jakie informacje będą niezbędne do sprawdzenia obowiązku podatkowego?
Urząd skarbowy poprosi Państwa o uzupełnienie odpowiedniego formularza w którym pojawiają się pytania sprawdzające np. czy na terenie Niemiec powołany został zarząd lub znajduje się jego siedziba. Dodatkowo urząd poprosi o przesłanie zestawienia pracowników zatrudnionych w Niemczech a także spisu realizowanych przez przedsiębiorstwo prac na terenie kraju. Oprócz uzupełnionego formularza należy załączyć kopię wystawionych w danym roku podatkowym rachunków, kopię PIT czy też zaświadczenie o dochodach UE/EOG.
Na podstawie powyższych informacji urząd skarbowy zweryfikuje obowiązek podatkowy i poinformuje Państwa o podjętej decyzji. Dokumenty do weryfikacji powinny być składane regularnie, aby mieć pewność, że nie doszło do jego powstania w kolejnym roku podatkowym.