2022-03-17 08:54:58
Wsparcie polskich przedsiębiorców przez niemieckie instytucje

Coraz lepsze relacje gospodarcze Polski z zachodnimi sąsiadami sprawiają, że niemieckie instytucje często wychodzą naprzeciw potrzebom polskich pracodawców planujących zakładanie spółki czy delegowanie pracowników do Niemiec.

Promować i ułatwiać m.in. działanie i zakładanie firmy w Niemczech mają przede wszystkim instytucje:

1. Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa, która zrzesza małe i średnie przedsiębiorstwa działające na terenie Polski i Niemiec. Członkostwo w Izbie jest dobrowolne, natomiast niesie ze sobą wiele korzyści, umożliwiając Państwu promowanie swojego przedsiębiorstwa, dostęp do materiałów informacyjnych oraz udział w organizowanych spotkaniach biznesowych.

2. Ambasada Niemiec w Warszawie oferuje wsparcie przedsiębiorcom głównie poprzez swoje działania informacyjne, organizację spotkań z przedstawicielami niemieckiego rządu a także wspierając niemieckie przedsiębiorstwa w kwestii prowadzenia działalności w Polsce.

O wizycie w Ambasadzie Niemiec w Warszawie muszą pamiętać przedsiębiorcy zatrudniający osoby pochodzące spoza UE, planujący delegowanie pracowników do Niemiec. Dzięki aktualnościom publikowanym na stronie ambasady możliwe jest znalezienie informacji dotyczących wjazdu czy pobytu obywateli Ukrainy w Niemczech.

3. Niemiecka Agencja Inwestycji i Handlu (GTAI) ma za zadanie promować niemiecki rynek jako odpowiednie miejsce na prowadzenie i zakładanie firmy. Agencja powstała dzięki połączeniu istniejących wcześniej instytucji: m.in. Federalnego Biura Informacji Handlu Zagranicznego (BfA) polegającego pod Federalne Ministerstwo Gospodarki i Towarzystwa Informacji o Handlu Zagranicznym (GfAI). Informacje na stronie dostępne są dla przedsiębiorców w języku angielskim.

4. Federalna Agencja Pracy (Bundesagentur für Arbeit) oferuje nie tylko wsparcie dla osób poszukujących zatrudnienia w Niemczech, ale również przedsiębiorców prowadzących firmę lub rozpoczynających delegowanie pracowników do Niemiec. Instytucja przeprowadza kontrole legalności zatrudnienia w Niemczech oraz wskazuje, co należy poprawić. Jest ona odpowiedzialna również za wypłatę świadczenia za pracę w skróconym wymiarze (Kurzarbeitsgeld) czy nadanie numeru przedsiębiorstwa (Betriebsnummer) oraz przyznanie Licencji Agencji Pracy Tymczasowej.

Jeśli szukają Państwo firmy zajmującej się obsługą płacową pracowników delegowanych do Niemiec, zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!