2020-10-22 12:32:17
Wypowiedzenie umowy o pracę w Niemczech

Zarówno pracodawca jak i pracownik zatrudniony w Niemczech ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę, należy jednak pamiętać, że obie strony obowiązują w tej kwestii pewne zasady.

Wypowiedzenia można podzielić na dwa rodzaje – zwyczajne oraz rzadko stosowane nadzwyczajne czyli ze skutkiem natychmiastowym. Aby było ono skuteczne muszą zostać spełnione szczególne warunki pozwalające na uzasadnienie takiej decyzji. Pracodawca może się na nie zdecydować jeżeli pracownik zatrudniony w Niemczech notorycznie narusza panujące w firmie przepisy (np. BHP), nie stawia się do pracy bez powodu czy też obraża współpracowników. Również pracownik może wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym jeśli pracodawca np. nie wypłaca wynagrodzenia czy też naraża zdrowie lub życie pracowników.

W trybie zwyczajnym obowiązuje okres wypowiedzenia, którego długość zależna jest stażu pracy.

W oparciu o indywidualne umowy między pracownikiem zatrudnionym w Niemczech a pracodawcą czy tez zapisy układów zbiorowych szczegółowe przepisy dotyczące okresu wypowiedzenia mogą się różnić. Możliwe jest również zastosowanie innych terminów, np. przy pracownikach zatrudnionych na okres próbny czy też dorywczo na krótki czas.

Wypowiedzenie należy przekazać w formie pisemnej (osobiście, ewentualnie listownie), podpisane własnoręcznie lub przez upoważnioną do tego osobę. Informacja przekazana mailem, telefonicznie lub też brak podpisu na wypowiedzeniu sprawi, że będzie ono nieważne, a pracownik będzie mógł domagać się zapłaty wynagrodzenia za ten czas, nawet jeżeli nie wykonywał wtedy zadań (ale pozostawał w gotowości do pracy).

Kündigungsschutzgesetz (KSchG) czyli ustawa o ochronie przed wypowiedzeniem ma na celu dbanie o interesy szczególnych grup, oraz nakłada na pracodawcę obowiązek uzasadnienia zwolnienia pracownika. Dzięki niej niemożliwe jest (lub wymaga uzyskania specjalnej zgody) zwolnienie np. osób w ciąży, członków rad zakładowych czy pracowników przebywających na urlopie wychowawczym. Chronione są również osoby pozostające w stosunku pracy powyżej pół roku, oraz te zatrudnione w firmie mającej powyżej 10 pracowników. Do zwolnienia takiej osoby niezbędne jest podanie konkretnego powodu uzasadniającego taką decyzję.

Jeżeli pracownika nie chroni ustawa KSchG możliwe jest wypowiedzenie umowy bez podania przyczyny.

Każdy pracownik legalnie zatrudniony w Niemczech podlega pod tamtejsze zasady – obejmują one również pracowników delegowanych. Jeśli zatem mają Państwo pytania odnośnie warunków zatrudnienia i rozliczenia pracowników delegowanych do Niemiec, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!