Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-09-03 14:36:50
Zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech

Wśród przedsiębiorców prowadzących działalność zagranicą mogą pojawiać się pytania dotyczące tamtejszego rynku pracy. Aby odpowiedzieć na Państwa wątpliwości przygotowaliśmy podsumowanie jak prezentuje się obecnie zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech.

Niemcy znajdują się na czele państw Europy, w których liczba wolnych miejsc pracy utrzymuje się na wysokim poziomie. Niemiecka gospodarka mocno odczuwa skutki kryzysu spowodowanego pandemią, a wielu pracowników musiało pogodzić się ze skróconym czasem prac a nawet jej utratą – liczba osób czynnych zawodowo w Niemczech spadła o 1,4% w porównaniu do ostatniego kwartału 2019 roku.

Pomimo tego, bezrobocie utrzymuje się na niskim poziomie – około 3%, co oznacza że jest niższe niż np. w Polsce. Niemcy nadal znajdują się w czołówce państwa europejskich z utrzymującą się wysoką liczbą wolnych miejsc pracy. Obecnie szacuje się, że na rynku pracy pozostaje półtora miliona wakatów. Największe zapotrzebowanie zgłaszają branże: budowlana, produkcja oraz handel. Wysokie zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają giganci niemieckiego rynku jak Lidl, Allianz, Deutsche Bahn czy Bayer.

Nadal widać braki przede wszystkim pracowników wykwalifikowanych, zwłaszcza w sektorze medycznym oraz opiekuńczym – zwłaszcza wśród opiekunek osób starszych. Poszukiwani są również specjaliści IT oraz wyszkoleni budowlańcy.

Aby wypełnić braki na rynku pracy Niemcy zwracają się w stronę państw wschodniej Europy, co widać po zmianach wprowadzanych w celu otwarcia się na pracowników np. z Ukrainy.

Rynek pracy zachodniego sąsiada to nie jedyny, gdzie tak wyraźnie widoczne są braki pracowników. Wielka Brytania, Czechy, Austria a także Polska która również znajduje się wśród czołówki krajów europejskich wśród których widać wysokie zapotrzebowanie na nowych pracowników.

Jeśli są Państwo zainteresowani delegowaniem swoich pracowników do Niemiec zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!