Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-06-10 14:36:04
Zapotrzebowanie na pracowników w Niemczech

Pandemia Covid-19 wpłynęła na wszystkie sektory gospodarki, co przełożyło się nie tylko na wzrost bezrobocia, ale również spadek zapotrzebowania na nowych pracowników. Odczuwają to zarówno pracownicy zatrudnieni w Niemczech jak i przedsiębiorstwa delegujące pracowników do Niemiec.

Federalna Agencja Zatrudnienia w Niemczech opublikowała raport dotyczący popytu na pracę w Niemczech w maju 2020. Wynika z niego, że wszystkie branże w Niemczech odczuły kryzys związany z pandemią, a co za tym idzie zgłaszają niższe zapotrzebowanie na nowych pracowników, w porównaniu do danych z roku ubiegłego.

Przytoczone poniżej dane pochodzą z raportu BA-X, który jest aktualnym indeksem pracy w Niemczech, a opiera się na ofertach pracy zarejestrowanych w Agencji Zatrudnienia. Ma on odzwierciedlać zarówno gotowość firm niemieckich do zatrudnienia nowych pracowników jak i trudności firm z obsadzeniem wolnych miejsc pracy.

Najbardziej widoczne różnice można dostrzec w branży turystycznej, a zwłaszcza hotelarskiej, gdzie odnotowano spadek zapotrzebowania na nowych pracowników aż o 42%. Pomimo znoszonych ograniczeń w ruchu międzynarodowym oraz wewnątrzkrajowym, firmy transportowe czy logistyczne potrzebują 1/3 mniej pracowników niż w maju ubiegłego roku.

Stagnacja, zmniejszona liczba turystów oraz problemy finansowe społeczeństwa spowodowane pandemią przekładają się na zatrudnienie w sektorach gospodarki związanych z handlem oraz usługami (np. biura podróży), gdzie spadek zapotrzebowania na pracowników osiągnął 25%.

Najlepiej radzą sobie służby cywilne oraz rolnictwo – są to jedyne branże, gdzie odnotowane zapotrzebowanie na nowych pracowników spadło o mniej niż 10% – w pozostałych ramionach gospodarki spadki są dwucyfrowe. Również usługi zdrowotne, budowlane oraz produkcyjne notują spadki na poziomie 10%

Wpływ pandemii na zatrudnienie w Niemczech jest zauważalny gołym okiem, jednak powolne otwarcie gospodarki i zapotrzebowanie na pracowników sezonowych (głównie w rolnictwie) powinno przełożyć się na wzrost zatrudnienia w Niemczech w drugiej połowie roku.

Zapisz się do Newslettera!