2020-12-04 10:51:19
Zatrudnienie pracowników z Ukrainy

Jeżeli decydują się Państwo na delegowanie pracowników do Niemiec pochodzących spoza UE czy EOG, warto wiedzieć, jak postępować, aby możliwe było ich legalne zatrudnienie w Polsce. Należy pamiętać, że nie jest możliwe sprowadzenie osoby do Polski jedynie w celu dalszego zatrudnienia w Niemczech – powinien on być na stałe zatrudniony w Państwa przedsiębiorstwie i ewentualnie czasowo delegowany do Niemiec. Nie jest również możliwe delegowanie pracowników z państw trzecich dla firm posiadających licencję agencji pracy tymczasowej.

1. Pierwszym krokiem aby osoba mogła trafić do Polski, jest wysłanie zaproszenia. Może zostać ono wysłane przez:

• obywatela polski, mieszkającego w Polsce;

• obywatela UE/EOG lub Wielkiej Brytanii posiadającego w Polsce prawo pobytu, lub innego cudzoziemca, legalnie i nieprzerwanie mieszkającego w Polsce od co najmniej 5 lat lub posiadającego zezwolenie na pobyt stały;

• osoba prawna lub organizacja posiadająca siedzibę w Polsce – np. firma.

2. Obywatele niektórych Państw spoza UE przed wjazdem do Polski zobowiązani są do pozyskania wizy. W zależności od celu pobytu można wyróżnić trzy rodzaje wiz:

• Tranzytową wizę lotniskową;

• Wizę Schengen (uprawniającą do pobytu w Polsce lub pozostałych krajach strefy Schengen do 90 dni);

• Wizę krajową (uprawniającą do wjazdu i pobytu w Polsce przez okres dłuższy niż 3 miesiące, maksymalnie rok).

3. W większości przypadków zatrudnienie w Polsce np. pracownika z Ukrainy wiąże się z koniecznością pozyskania zezwolenia na pracę oraz pobyt. Nie zawsze będzie ono wymagane – z obowiązku jego posiadana zwolnione są między innymi: osoby posiadające Kartę Polaka, małżonkowie obywateli Polski, osoby posiadające status uchodźcy, absolwenci polskich szkół ponadgimnazjalnych i wyższych a także posiadacze zezwolenia na pobyt stały w Polsce. Pracownicy pochodzący z 6 państw: Ukrainy, Rosji, Białorusi, Gruzji, Armenii i Mołdawii mają ułatwiony dostęp do pracy sezonowej. Przez okres 6 miesięcy w ciągu roku mogą zostać zatrudnieni bez zezwolenia. Niezbędne jest wtedy posiadanie podpisanej umowy oraz pisemnego oświadczenia pracodawcy zarejestrowanego w urzędzie pracy.

Zezwolenie na pracę powinno zostać dołączone do wniosku o wydanie wizy pracowniczej, dlatego ważne jest zadbanie o pozyskanie go wystarczająco wcześnie.

Wyróżnić można 5 rodzajów pozwoleń na pracę w Polsce – A, B, C, D i E, z czego najczęściej spotykanym będzie pozwolenie typu A, wydawane dla pracowników zatrudnionych w polskim przedsiębiorstwie. Typ B wykorzystywany jest, jeżeli cudzoziemiec będzie pełnił funkcje w zarządzie, a C, D i E spotkamy w przypadku pracowników delegowanych na teren Polski.

Jeżeli szukają Państwo pomocy w kwestii delegowania pracowników do Niemiec oraz rozliczenia pracowników delegowanych w tym osób z Ukrainy, zapraszamy do kontaktu z nami przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!