2020-06-18 10:41:21
Zatrudnienie w Niemczech a rozliczenie dni wolnych od pracy

Pracownicy delegowani do Niemiec podlegają pod tamtejsze przepisy dotyczące zatrudnienia, a co za tym idzie, polski pracownik delegowany nie powinien wykonywać pracy na terenie Niemiec w dni ustawowo wolne od pracy.

Różnice pomiędzy landami i dominującymi w nich wyznaniami (a co za tym idzie, różnice w celebrowanych świętach) sprawiają, że w zależności od miejsca wykonywania pracy, dni wolne od pracy mogą się różnić – można jednak wyróżnić 9 dni, wspólnych dla całego kraju, w których przysługiwać będzie wolne każdemu pracownikowi delegowanemu do Niemiec.

W roku 2020 ogólnokrajowe dni wolne to:

• Nowy Rok (Neujahr) 1 stycznia 2020 r. środa

• Wielki Piątek (Karfreitag) 10 kwietnia 2020 r. piątek

• Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) 13 kwietnia 2020 r. poniedziałek

• Święto Pracy (Tag der Arbeit) 1 maja 2020 r. piątek

• Wniebowstąpienie Pańskie (Christi Himmelfahrt) 21 maja 2020 r. czwartek

• Poniedziałek Zielonoświątkowy (Pfingstmontag) 1 czerwca 2020 r. poniedziałek

• Dzień Zjednoczenia Niemiec (Tag der Deutschen Einheit) 3 października 2020 r. sobota

• I Dzień Bożego Narodzenia (I Weihnachtstag) 25 grudnia 2020 r. piątek

• II Dzień Bożego Narodzenia (II Weihnachtstag) 26 grudnia 2020 r. sobota

Dodatkowo, każdy pracownik zatrudniony w Niemczech nabywa prawo do płatnego urlopu, którego zasady opisuje das Bundesurlaubsgesetz (federalna ustawa urlopowa). Zgodnie z postanowieniami ustawy, dla pracownika przewiduje się minimum 24 dni urlopu, przy 6-dniowym tygodniu pracy. Warto pamiętać, że taka sama liczba przysługuje również pracownikom wykonującym zlecenia krócej niż 8h dziennie – przy rozliczeniu urlopu brana jest pod uwagę jedynie liczba dni, a nie przepracowanych godzin. Pracownik delegowany do Niemiec może otrzymać więcej dni wolnych, jeżeli taki zapis pojawi się w jego umowie o pracę, lub w postanowieniach obowiązującego w miejscu pracy układu zbiorowego.

Aby obliczyć należy urlop można wykorzystać w tym celu prosty wzór:

Liczba dni należnego urlopu × liczba przepracowanych dni / liczbę dni ustawowo przewidywanych w tygodniu pracy.

Jeśli zatem pracujemy w 5-dniowym systemie: 24×5/6 daje nam 20 dni wypoczynku.

Ustawa urlopowa gwarantuje dni wolne również dla nowych pracowników zatrudnionych w Niemczech, również podczas okresu próbnego, a każdy przepracowany miesiąc przekłada się na zwiększenie przysługującego urlopu. Po upłynięciu 6 miesięcy pracownik zatrudniony w Niemczech ma prawo do pełnego urlopu. Urlop powinien zostać wykorzystany przed końcem roku, choć zdarzają się sytuacje, w których pula dni wolnych może zostać przeniesiona na kolejny rok. Jeśli pracownik delegowany do Niemiec zostanie zwolniony i nie będzie mógł wykorzystać przysługującego urlopu, pracodawca ma obowiązek wypłacić równowartość wynagrodzenia za niewykorzystane dni.

Rozliczenie pracowników delegowanych do Niemiec może być skomplikowane, dlatego warto zwrócić się do specjalisty – zapraszamy do kontaktu pod numerem 509 434 327 oraz poprzez formularz zgłoszeniowy.

Zapisz się do Newslettera!