Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/exywavbisx/domains/euro-lohn.eu/public_html/wp-content/plugins/qtranslate-x/qtranslate_frontend.php on line 497
euro-lohn.eu
2020-03-06 12:50:50
Nowe zasady delegowania w roku 2020

Polskich przedsiębiorców czekają zmiany dyrektywy 96/71/WE w związku z delegowaniem pracowników jakie wejdą w życie 30 lipca 2020 roku. Aby pomóc Państwu się na nie przygotować, przedstawiamy nowe zasady delegowania, które będą obowiązywać polskich pracodawców.

Długość okresu delegowania:

Jedną z najistotniejszych zmian jakie odczują zarówno pracodawcy jak i pracownicy, jest skrócenie okresu delegowania do 12 miesięcy, lub, w wyjątkowych sytuacjach (np. opóźnienia w wykonaniu kontraktu) do 18 miesięcy. Jeśli pracownik został oddelegowany w celu zastąpienia innego pracownika i wykonuje tę samą pracę, na tym samym stanowisku, okres ich zatrudnienia sumuje się i nie może przekroczyć roku. Kiedy czas ten zostanie przekroczony, pracownika obejmą wszystkie przepisy oraz zwyczaje kraju przyjmującego.

Wynagrodzenie:

Pracodawcy muszą pamiętać o zapewnieniu nie tylko płacy minimalnej w kraju zatrudnienia, ale dostosowaniu całości wynagrodzenia do układów zbiorowych oraz zwyczajów panujących w zakładzie pracy. Oprócz pensji obejmuje to również dodatki (np. za dojazdy oraz wyżywienie), bonusy świąteczne, premie czy stawkę za nadgodziny. Jeżeli pracownik delegowany zostanie wysłany do pracy tymczasowej do innego miasta (na terenie kraju delegowania) powinien otrzymać takie same diety czy zwroty kosztów podróży lub kwaterowania jak miejscowi pracownicy zakładu.

Ogólne warunki zatrudnienia:

Kraje Unii będą miały obowiązek udostępnienia warunków zatrudnienia na ogólnodostępnej stronie internetowej. Oprócz szczegółów wynagrodzenia znajdą tam Państwo również informacje o obowiązujących przepisach czy wytycznych obowiązujących w zakładzie pracy.

Zgodnie z wytycznymi pracodawca powinien zadbać o zapewnienie:

• równości zatrudnienia, bez dyskryminacji ze względu na np. wiek czy płeć;

• ochronę kobiet w ciąży i po porodzie;

• przestrzeganie zarówno maksymalnego czasu pracy jak i minimalnych okresów wypoczynku

• odpowiednich warunków zamieszkania – jeśli jest ono opłacane przez pracodawcę;

• płatnego urlopu

Warunki zaproponowane przez przedsiębiorcę pracownikowi delegowanemu mogą różnić się od tych udostępnionych przez zakład pracy, pod warunkiem, że będą dla pracownika bardziej korzystne.

Jeśli szukają Państwo pomocy specjalisty, który przygotuje Państwa na nadchodzące zmiany w delegowaniu pracowników zapraszamy do kontaktu przez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem: 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!