2020-10-08 12:53:42
Izba Rzemieślnicza a Izba Przemysłowo-Handlowa w Niemczech

Zakładając firmę w Niemczech warto zwrócić uwagę na różnice występujące w regulacji poszczególnych zawodów. Jest to istotne ze względu na fakt, że podjęcie zatrudnienia w Niemczech w ramach wybranych prac wiąże się z obowiązkiem zarejestrowania działalności w Izbie Rzemieślniczej (Handwerkskammer) lub Izbie Przemysłowo-Handlowej (Industrie- und Handelskammer – IHK).

Wpis do rejestru rzemieślników obowiązkowy jest według Handwerksordnung – niemieckiego prawa rzemieślniczego. Na jego podstawie dostęp do niektórych zawodów podlega ograniczeniom oraz obowiązkowi rejestracji do Izby Rzemieślniczej w celu podjęcia zatrudnienia w Niemczech. Wśród nich można wyróżnić 3 grupy:

1. Grupę A – rzemiosło właściwe, wymagające pozwoleń oraz posiadania świadectwa mistrzowskiego, m.in:

• Murarz, betoniarz, cieśla, dekarz, kominiarz, malarz, stolarz, elektromechanik, piekarz oraz cukiernik, optyk, fryzjer, szklarz czy rzeźnik.

2. Grupa B1 – zawody zbliżone do rzemiosła, wykonywanie których możliwe jest bez posiadania świadectwa mistrzowskiego, takie jak:

• Zegarmistrz, brukarz, glazurnik i kafelkarz, ślusarz, tkacz, młynarz, rymarz, fotograf, introligator, ceramik czy złotnik.

3. Grupa B2 – zawody rzemieślniczo-podobne, na przykład:

• Zbrojarz, asfalciarz, malarz wyposażenia, garbarz, charakteryzator, producent lodów a także osoby zajmujące się oczyszczaniem rur i kanalizacji, osoby wykonujące klepki czy też czyściciele dywanów.

Polskie firmy podejmujące zatrudnienie w Niemczech w ramach tych zawodów powinni zgłosić w rejestrze rzemieślników zamiar wykonywania określonych prac. Przy zgłoszeniu należy udowodnić, że zawód wykonywany w Polsce oraz kwalifikacje zawodowe zdobyte w kraju odpowiadają niemieckim. W Polsce takie potwierdzenie można otrzymać w urzędzie marszałkowskim lub wojewódzkim.

Izby Przemysłowo-Handlowe to zorganizowane stowarzyszenia zrzeszające lokalnych przedsiębiorców. W Niemczech powstało ich aż 79, do których należy automatycznie każda założona firma w Niemczech  – z wyjątkiem tych zarejestrowanych w Izbie Rzemieślniczej, rolników oraz freelancerów (niezapisanych w rejestrze handlowym). Głównym zadaniem Izby Przemysłowo-Handlowej w Niemczech, jest wspieranie przedsiębiorców na różnych płaszczyznach, takich jak:

• Reprezentowanie interesów przedsiębiorców;

• Dbanie o regulację egzaminów, np. czeladniczych oraz przeprowadzanie egzaminów końcowych po zakończonych kursach/szkoleniach;

• Pomoc w założeniu działalności gospodarczej;

• Dbanie o przestrzeganie zasad etyki handlowej.

Członkostwo w IHK wiąże się z obowiązkiem opłacania składki członkowskiej, której wysokość zależy między innymi od wielkości prowadzonej działalności czy też osiąganych przez nią przychodów. Małe oraz mikro-przedsiębiorstwa mogą być zwolnione ze składki, lub opłacać ją dobrowolnie.

Jeżeli posiadają Państwo pytania odnośnie założenia firmy w Niemczech lub jej prowadzenia zapraszamy do kontaktu poprzez formularz zgłoszeniowy lub pod numerem 509 434 327.

Zapisz się do Newslettera!